Nedendir bilinmez, bütün ekip Oscar haberlerini önceden seçer. Nerede istenilmeyen şey kalır hepsini toplarım. Oscar 2015’de American Sniper filmini de ben incelemiştim. Bu sene de Bridge of Spies incelemesi bana kaldı. American Sniper kadar olmasa da güzel bir propagandaydı.

os-bridge-of-spies-trailer-tom-hanks-20150616_5u9d

Casuslar Köprüsü, yılın en iyi film ismi çeviri kategorisinde ödül alır. Şaka bir yana 6 dalda Oscar adayı kendisi. Steven Spielberg tarafından yönetilen, senaryosu Matt Charman ile Ethan Coen ve Joel Coen tarafından yazılan bir film kesin. Bu kadarla kalmayıp, Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, ve Alan Alda gibi yıldızlar oynuyor.

Spoiler gibi olmasın ama film avukat James B. Donovan’ın 1960’da ki U-2 krizinde yaşadığı hikayeyi anlatmakta. Tatlı, tontiş, soğuk kanlı bir rus ajanıyla başlıyor film. Zaten rus ajanını canlandıran Mark Rylance, Bafta’da en iyi yardımcı oyuncu ödülünü aldı götürdü.

glienicke-bridge

Sovyetleri sürekli kötü göstersen bir film olmuş. Tamam Spielberg’den başka bir şey beklemem fakat bu kadarı biraz abartı olmuş. Doğu-Batı Almanya ilişkilerini güzel anlatmış, tamam, Almanlar da, Sovyetler de çok kötü, hepsi tamam. E o kadar adam bitti, bütün Amerika o adama niye kalıyor. Adam sigortacı ne anlasın ceza-casusluk hukukundan. Neyse daha da devam edersem baya izlemiş kadar olacaksınız.

Tom Hanks’e buradan bir kalp yollamak istiyorum. Usta yine her zaman olduğu gibi iyiydi. Bir an acaba o mu gerçek avukat diye düşündüm. Sanki gidip gerçekten pazarlık yapmış gibi. Sonuç olarak 6 dalda aday olmuş ama film olamamış. Tom Hanks ile Mark Rylance’ı çıkart geriye ne kalır ki! Müziklerini daha sonra detaylı olarak anlatacağım fakat şunu söylemeden geçemem: Film müzikleri ve çekimleri birleşince oynayanlar bilir, oynamayanlar Youtube’dan baksınlar, Call of Duty oynuyormuş gibi bir film olmuş. En iyi film’de alması zor. Anca Bafta’da tek ödül!

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.