Oscarlar, festivaller ve nice sinema ödülleri geride kalırken 6.sı düzenlenen Altın Kestane Ödülleri merakla beklenen fenalarına ulaştı.

Önceki yılın en fena yapımları olarak belirlenen ve yedi kategoride değerlendirilen Altın Kestane Ödüllerinin sahipleri her zaman olduğu gibi alkışlanmıyor ve başarı dilekleri onlar için ne yazık ki hayal olarak kalıyor.

2014 yılı boyunca sinemalarda gösterime giren 108 yerli yapım, Altın Kestane Ödülleri jürisini oluşturan 43 eleştirmen ve kültür sanat gazetecisi tarafından fena niteliğinde belirlendi.

Son yıllarda marka değerinin ve ticari amaçlı yapılan filmlerin sayısının fazla olması adaylar arasında sıkı bir rakabete yol açıyor.

Buyrun şimdi Altın Kestane ödüllerine taze taze bakalım:

EN FENA FİLM: GULYABANİ (ORÇUN BENLİ)

gulyabani-kizlar-videoklip-izle1

 

Deniz Uğur, Melike Öcalan, Ceyda Ateş ve Didem Balçın’ın başrollerini paylaştığı Gulyabani, korku- komedi üzerine yapılmış bir yapım. 39 yıl sonra Süt Kardeşler’in kemiklerinin sızladığı, dikişin bir türlü tutmadığı filmde gerekli heyecanı bulamamanız çok normal.

EN FENA YÖNETMEN: BİRAY DALKIRAN (SENİ SEVİYORUM ADAMIM+PERİ MASALI)

biray-dalkiran

Müzik yapımcısı olan bir adamın Kıbrıs’ta inzivaya çekilmesiyle gelişen aşk öyküsü size de sıradan geldiyse Seni Seviyorum Adamım tam size göre.

Değerli yönetmenimizin diğer filmi hüzün, acı ve romantizm üçgeninde beliren klasik bir yapım olan Peri Masalı.

EN FENA KADIN OYUNCU: AZRA AKIN (ÇİLEK)

azra-akin-120159GJ

Suç, mizah ve gerilim esaslı ve ihtiraslı Çilek yapımında rolünün altında ezilen Azra Akın en fena oyuncu rolünü kucakladı.

EN FENA ERKEK OYUNCU: PEKER AÇIKALIN (GÜLCEMAL)

299812

Filmde tek başına yaşadığı vahşi doğada babasından miras kaldı haberinin duyan adamın İstanbul’a geliş öyküsü size bir yerlerden tanıdık gelmiş olmalı.

ALARM ZİLİ ÖDÜLÜ: MURAT ŞEKER (ÇAKALLARLA DANS 3: SIFIR SIKINTI+HAYAT SANA GÜZEL)

20386467

Ding Dang Dong alarm zilleri değerli yönetmen Murat Şeker için çalıyor. Değerli yapımlar sahibi yönetmenimizin sarı kartı var, dikkatli oynaması lazım.

ALTIN ÇINGIRAK ÖDÜLÜ: ENGİN ARDIÇ

engin-ardic

Hıncal Uluç, geçen altı yılda olduğu gibi gene Altın Çıngırak’ın en güçlü adayıydı fakat son anda büyük bir deparla sol şeritten gelen Ergin Ardınç’a kaybetti. Oy çokluğuyla ödülü kazanan sayın Ardıç’ı tebrik ederiz.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: “SANSÜRCÜ ZİHNİYET”

Somut bir kişiye değil de bir zihniyete giden Juri Özel Ödülü, 2014 yılında her alanda olduğu gibi sinemanın da sansür kurbanı olmasının bir göstergesi oldu.

Mutlu ÇAYLAK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.