Yerli Elvis’e Veda

Türk pop müziğinin ünlü seslerinden, hayatını müziğe adamış ve Türk pop müzik tarihine farklı renkler katmış Yerli Elvis, Erol Büyükburç dün Etiler’deki evinde hayatını kaybetti.

22 Mart 1936 Adana doğumlu olan Büyükburç, müzik hayatına daha lise yıllarındayken başladı. İstanbul’da okuduğu yıllarda, İsmet Sıral Orkestrası eşliğinde solist olarak Caddebostan Gazinosu’nda sahne almaya başladı. Daha sonra askerlik için gittiği Urfa Orduevi’nde müzik çalışmalarına devam ederken orada şarkı söyleyen Leyla Sayar’la tanıştı. Leyla Sayar’la tanışması, müzik kariyerinin ilerlemesi için büyük ve önemli bir adım oldu. İstanbul’a döndüğünde kulüplerde çalışarak ismini iyice duyuran Erol Büyükburç, daha sonra kendi adını verdiği (Erol Büyükburç Vokal Grubu) ilk müzik grubunu kurdu. Bu müzik grubuyla doo-wop müziğinin ve Platters tarzı vokal müziğinin Türkiye’de ki öncüsü oldu.

Büyükburç, profesyonel müzik hayatına, 1961 yılında  çıkardığı Little Lucy isimli plakla başladı. Yanına aldığı  önemli isimlerle birlikte çalışmalarına devam eden  Büyükburç, Kiss Me, Lover’s Wish ve Memories gibi  şarkılara imza attı.1962 yılında Şerif Yüzbaşıoğulları  Orkestrası’na giren Büyükburç, kısa bir süre sonra,  1964’te bu orkestradan ayrılarak yeni bir grup kurdu.  Aynı yıl içerisinde grubu ile Belgrad’taki Balkan  Melodileri Festivali’ne katılan Büyükburç, festivalde  Milli Orkestra ile birlikte sahne aldı. Bu festivalden  sonra, folk müzik çalışmaları ve kendi besteleriyle  büyük bir çıkış yakalamaya başladı.

1966 yılından sonra Erol Büyükburç, Türk pop müziğine getirdiği yeniliklerle ülkenin gündemine oturmaya başldı. 1969 yılında Yasemin, Gözlerime İyice Bak, Kırık Kalp gibi pop müziğin ilk hit şarkılarını yaptı. 1975 yılında Sevgi Çiçekleri,1981 yılında ise Sen Varsın isimli albümü çıkardı. Sen Varsın isimli albümünde yer alan Sevemem şarkısı ile ülkede büyük bir ün kazandı. 1992 yılına kadar üretim çalışmalarına devam eden Büyükburç, takımlar için marşlar ve çocuk şarkıları da yazmaya başladı. Müzik kariyerinin yanında televizyonculuğa da el atan Büyükburç, 90’lardan başlayarak yaklaşık 10 küsur yıl boyunca TRT’de çeşitli programlar yaptı. Ayrıca yabancı şarkılara Türkçe sözler yazmaya da bu dönemde başladı.

ErolBuyukburcBugüne kadar Türk müziğine tartışmasız birçok yenilik getiren Büyükburç’un 33 sinema filmi, 20 fotoromanı, 6 taş plağı, 75 tane 45’liği ve 9 tane de kaseti bulunuyor. Bunların sonucunda 200’e yakın ödüle layık görülen Erol Büyükburç, şüphesiz ki Türk popunun duayenlerinden biriydi.

Bir dönem, “Ben saksı değilim, Erol Büyükburç’um.” sözleriyle gündeme gelen ünlü sanatçı, bu sözü yüzünden bir kesim tarafından hararetle eleştirilmişti. Ama sözlerinde sonuna kadar haklıydı Büyükburç; belki de müziği en çok ona sormalıydık, en çok ona.

Zevzek Haber ailesi olarak Erol Büyükburç’a Allah’tan rahmet, sevenlerine de başsağlığı diliyoruz.

İbrahim EFEOĞLU

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.