Malum yılbaşına sayılı gün hatta saat kaldı. Bizim ülkemizde “Müslüman Noel kutlamaz!” yankıları devam ederken, dünya yeni bir yıla girmenin öneminin ve o yılı güzel geçirmenin derdinde. Her bir kültürün her bir ülkenin farklı batıl inançları var ve biz bunları derledik hatta bize benzer gelenekler bile bulduk içlerinde. Dileriz dünyamız için, ülkemiz için, barış dolu, huzurlu,eğlenceli ve birbirimizi sevdiğimiz, hala anlayış gösterebildiğimiz bir yıl olsun…. Güle güle dert dolu 2015 ve dileriz ki tüm güzelliklerinle gel 2016…

istanbul_yilbasi_programlari_2015_h4140

Japonya’da, gelecek yılı temsil eden ve Uzakdoğu burçlar kuşağında yer alan hayvanın kostümünü giyerek, çanların 108 kez çalındığı tapınakları ziyaret ederler. Mesela Uzakdoğu inanışında gelecek yıl “at” yılı ise insanlar at kostümü giyip tapınakları ziyaret ediyorlar. Ayrıca Japonlar yeni yılı karşılarken hem kötü ruhları kovması hem de mutluluk ve iyi şans getirmesi için kapılarının önüne ip asıyor. Saatler 00.00’ı gösterdiğinde ise kahkaha atmaya başlıyorlar. Bunun nedeni de neşeli ve şanslı bir yıl geçirmek.

12150_7924_28122013_8

İspanya‘da bir geleneğe göre yılbaşı gecesinden bir gün önce geceyarısı saatler 12’yi gösterdiğinde İspanyollar 12 üzüm tanesini saat başı tüketiyorlar. 12 üzüm tanesi şansı ve yeni yılda yer alan 12 ayı temsil eder.

07

Estonya’da bir kişi yılbaşı günü eğer 7 öğün yemek yerse o kişinin yeni yılda 7 kişinin gücüne sahip olacağı ve bolluk dolu bir sene geçireceğine inanılır.                                                                                                                                                                              Yemek ye

Bekar kadınlar Beyaz Rusya‘da yeni yıla girerken oyunlar oynarlar.Bu oyunlardan biri: evli olmayan kadınların önüne birer koçan mısır konur bir de odaya horoz salınır. Horoz önce kimin mısırını gagalarsa o yıl ilk evlenecek olan odur.

Bir diğer oyuna göre; evli olmayan bayanlardan biri evinde çeşitli eşya ve yiyecekleri farklı yerlere saklar. Diğer bayanlar da bu eşyaları bulmaya çalışır. Geleneğe göre ekmeği bulan bayanın zengin bir koca bulacağı, yüzüğü bulan bayanın da yakışıklı bir erkekle evleneceğine inanılır.                                                      siyah-puantiyeli-elbise-modelleri

Filipinler’de devam eden bir gelenek de yılbaşı günü şans getirmesi için puantiyeli kıyafetler giymektir.

Kolombiya‘da bol tatilli, gezmeli tozmalı bir yıl geçirmeyi dileyenler, yılbaşı günü ellerine boş bir valiz alıp oturdukları apartmanın etrafını dolanırlar.

tumblr_m3crbiWZCE1qjxnl0o1_500

Danimarka kültüründe yılbaşı günü geceyarısı eş, dost ve arkadaşlarla birlikte sandalyeden atlamak yeni yılda kötü ruhların engellenerek kişilere şans getireceği inancı vardır.

Finlandiya’da uzun yıllardan beri süregelen geleneğe göre insanlar eritilmiş küçük bir tenekeyi su dolu bir kaba dökerler ve erimiş tenekenin sertleşip yeni şekil almasıyla, ortaya çıkan bu şekle anlamlar yükleyerek yeni yılın neler getireceğini tahmin ederler. Bu inanç size de tanıdık geldi mi? Bizim kurşun dökme inancımıza çok benzemiyor mu? Tek fark biz bunu b ir yeni yıl geleneği olarak değil, nazara ve kem göze karşı yaparız öyle değil mi?                                                                                                                                                                                                                                   kursun-dokme-yontemi

Arjantin‘de tam 12’de sağ ayağınızı kaldırıp öne doğru uzatırsanız, yeni yıla sağ ayağınızla girmiş olduğunuza ve bütün senenin iyi geçeceğine inanılır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.