Kaçış oyunu dendiğinde gözünüzde ne canlanıyor? Hayır, hemen polisi aramayın. Ailece gidilebilecek bir etkinlikten bahsediyoruz. Sizi bir eve ya da odaya kilitliyorlar ve şifrelerle buradan kaçmaya çalışıyorsunuz. Biz de merak ettik ve gittik, deneyimledik. Oyun sahipleriyle başlarına gelen olayları konuştuk. Çok farklı hikâyeler dinledik. Bu sefer sadece birini yayınlıyoruz. Geri kalanını ilerleyen günlerde yayınlayacağız.

12107084_686265214842596_6772241506900960779_nGörevin: Aile Yadigârı

Görev.in bulmaca türünde bir kaçış oyunu. Puzzle oyunu da diyebiliriz sanırım. Şifreler var ve şifreleri çözdükçe ilerliyorsunuz.

Deneyimlediğimiz ikinci, tamamladığımız ilk oyun olarak bizde tarihe geçti. Ek süre vermeselerdi bitiremezdik. Bunu da buradan itiraf edelim. Başlangıç için bir o kadar zor, bir o kadar eğlenceli bir oyun. Aldığı yorumlara baktığımızda doğru kararı verdiğimize emin olduk.

Görev.in’i şu anda yöneten Ceyhun Orhon ile Alper Doruatlı ve iki arkadaşları tarafından tasarlanan, hatta yaratılan Atahan Köşkü’nde baya ter döktük.

Kaçış oyunu açmak nereden aklınıza geldi?

Bizim esas mesleğimiz yazılım. Bu yüzden bilgisayar oyunlarına aşinayız. ISTrappaed’a gittikten sonra hoşumuza gitti. Bir fikrimiz vardı, neden olmasın dedik ve biraz önce siz onu oynadınız. Türkiyenin ilk 5 açılan kaçış oyunları arasındayız. Bu kadar duyulmamız hedefimize ulaştığımızı gösteriyor.

İnternette bir söylenti dolaşıyor. Bu oyunun konusu gerçek, hayatlarını oyuna uyarlamışlar deniyor. Bu doğru mu?

(Gülüşmeler) Hayır, yok. Bu çok hoşumuza gitti. Bunu daha önce duymamıştık. Keşke öyle olsa fakat öyle bir şey yok. Bu oyunumuza inandırabildiğimizi gösterir. Çok mutlu olduk.

Peki bu oyunun senaryosu, tasarımı kime ait?

Senaryoyu dört kişi yazdık. Senaryo içinde geçen dört kardeş biziz. Gerçekte kardeş değiliz. (Gülüşmeler). Evi neredeyse tamamen kendimiz yaptık. Dört kişi, el birliği ile kendimiz yaptık. Buradaki her yerde bir izimiz, el emeğimiz var. Hatta kontrol odamızda bir tezgahımız var. Kırılanı, döküleni tamir etmek için. İnsan ister istemez oyuna kendilerini kaptırınca kırılanlar oluyor. Ama bize de ders oluyor. Çoğu şeyi sabitledik. Önlemimizi alıyoruz.

-Oyunlar esnasında başınıza mutlaka ilginç şeyler geliyordur. Bunlardan biraz bahseder misiniz?

20150916_210119Bazen ilginç şeyler oluyor tabii. En fazla kendi içlerinde kovalaşmalar, tartışmalar oluyor. Aslında ekip ne kadar eğleniyorsa biz o kadar eğleniyoruz. Mesela çoğu zaman kaçmaya çalışıyorlar. Bizim oyunumuz kaçış konsepti olmadığı için şaşırıyorlar. Geçenlerde bir ekip, ilk buldukları tuşa basıp kapıya koşmaya başladı. Bizim oyunumuz aile yadigârı bulma üzerine. Bazen önlerine çıkıyor fakat devam ediyorlar.

Oyuna ailece de çok geliyorlar. Geçen gün çocuklarıyla gelen orta yaş üstü bir çiftin konuşmalarına çok gülmüştük. Oyun başladığı anda adam bir aşağı iniyor bir yukarı çıkmaya başladı, ama durmaksızın. Eşi en son dayanamadı “Evde bir su getir desek getirmezsin, kendi işlerini bize yaptırırsın. Şu haline bak durmuyorsun” diyerek ufak bir tartışma yaşadılar. Buradan evde yardım etmesi ve buradaki performansını evde de göstermesi yönünde söz alarak uğurladık. Gelenlerin çoğu başladığı anda üç katı bir inip bir çıkıyor. Tabi biz bunları görünce havaya sokabildiğimiz için mutlu oluyoruz.

Oyun esnasında yaralanmalar, fenalaşanlar oldu mu? Ekipten bir arkadaşımın eli ayağı titriyordu en son, anahtarı kırıyordu.

(Gülüşmeler)Yaralanmalar olmasın diye temas olabilecek yerlerde gereken önlemleri alıyoruz. Bugüne kadar ciddi bir olay yaşamadık.

Oyunu tamamladınız, ilk kim denedi? Oyunda ilk zamanından bu zamana değişiklikler oldu mu?

Evi ilk önce kendi aile, akraba ve arkadaşlarımıza denettik. Buradan alışkanlıkla, bir şeyler değiştiği zaman önce onlara denetiyoruz. İlk üç oynayan arasında RoomEscaper da var. Hatta ilk rekortmenimiz onlardır. Tabi sonra süre daha da aşağıya çekildi. Değişiklikler yaptıkça sağolsunlar davet ediyoruz geliyorlar. Varolan bulmacaları değiştirmiyoruz. Kullanım olarak değişiyor. Görseller değişti. Aslında akıcılık değişti ama oyuna önceden gelen yine aynı şekilde oynayıp çıkabilir.

Oyun kontrolleri zor oluyor mu? Asıl merak ettiğim, herkes bir şeylerin çalınmasından şikâyetçi, sizde böyle bir durum var mı? Malum, üç katlı bir ev burası.

Oyun kontrolleri gitgide kolaylaştı. Biz de her geçen gün deneyim kazanıyoruz. İlk başlarda daha zamanımızı alan şeyler, mesela oyun sonrası evi toplamak gibi artık daha kolay ve daha az zamanımızı alıyor. Bu durum ekiplere göre değişiyor. Yönlendirmek, motive etmek, eğlenmelerini sağlamak gibi işler çıkıyor.

Eşya çalınma gibi bir durumu yok, henüz karşılaşmadık. Yadigârı bulunca daha çok hanımefendilerden sorular oluyor “Bu bizim mi oldu” diye, çoğu zaman espride kalıyor. Bazı eşyalar ileride lazım olur diye cebe, çantaya koyuluyor ve lazım olmadığı zaman orada kalabiliyor. Her şey yedekli olduğu için sorun olmuyor. Bi kere bir grup anı istemişti, o zaman bir şey vermiştik onlara. Alınırsa bile tek istediğimiz bilmek.

İyi hatırlattınız, ceplerimi kontrol edeyim. Bizim ilk oyunumuzdu, mutlaka sıkılmışsınızdır.

(Gülüşmeler) Alırsanız hatıra olarak saklamanızı isteriz. Sizde de çok iyi vakit geçirdik. Bu kadar bizimle iletişime geçen bir ekip olmamıştı. Sohbetimize orda başladık diyebiliriz. Gayet keyifli şekilde operatörlük yaptık.

Gelen ekipler nasıl? Genelde hangi yaş grupları geliyor?

20150916_213555Gerçekten nazik ekiplerle karşılaşıyoruz. Ortalama olarak yediden yetmişe diyebiliriz. Üç kuşak gelenler oluyor. Anneler, çocuklar ve torunlar olarak. Her kesim bir şekilde beğeniyor. 8 yaşında bir çocuk ailesiyle gelmişti. Bir hafta sonra halasıyla tekrar geldi.

Özellikle çocukların yakaladıkları büyük şeyler oluyor. Şifreleri normal birisinden daha kolay bulabiliyorlar. Bazen şifrenin yerini söylüyorlar, ailesi “Hadi canım orda olur mu” diyor ama aslında şifre orada.

Yani aslında çocuklar bu şifre oyunları için daha iyi diyebilir miyiz? Özellikle hangi yaş grubu?

Diyebiliriz sanırım. Çocuklar kesinlikle daha iyi buluyor. Özellikle orta okuldan liseye geçmeden olan yaş grubu çok fena. Lise grupları en dağıtıcı grup ama fena değiller.

Bu gelen gruplarda değişik şeyler oluyor mu?

Sanırım değişik grup demek istedin. Zaman zaman şirketler geliyor. Departman departman oyuna alıyoruz. Yöneticiler ve uzmanlar, çalışanları izliyor. Gerekli sonuçları çıkartıyorlar. Sözel mi matematik mi çıkarımlar oluyor. Ekipler birbirlerini daha iyi tanıyorlar. Onun dışında evlilik teklifleri, doğum günü etkinlikleri gibi şeyler oluyor. Bu güne kadar elliden fazla etkinlik yaptık.

Doruk DEMİRÜSTÜ – Erdem GÜZEL

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.