ENRICO BENETTA

d4df4dd7d8a1c7eb9177d698f7eb3621a8e521b8”Güzel sanatlar; insanın elinin, kafasının ve kalbinin birlikte çalıştığı şeylerdir.” demiş Francis Bacon. Bunu kanıtlaması da Enrico  Benetta’ya kalmış anlaşılan. Ziyaret etmesi de bize kaldı bu durumda. Tuval ve yerleştirme çalışmalarıyla harikalar yaratan İtalyan sanatçı, hem sanatsal hem dekoratif hem de edebi duyguların hepsini tek bir ruha aktarıyor. Enrico Benetta, Venedik Güzel Sanatlar Akademisi Dekorasyon bölümünü bitirdikten sonra çağdaş sanat hayatına başlamıştır. Okuduğu bölümü ve içindeki sanat aşkını birleştirerek eserlerini oluşturmuştur.

Günümüz genç ve başarılı sanatçılarından olan Benetta için harflerin önemi çok büyük. Bodoni yazı karakteri stilini ve demirleri kullanarak sanatına hayat vermiş. Benneta için harfler, kelimeler için öncelikli unsur olmadığı gibi eser için tasarlanmış ve düşünülerek adeta eserin kendisi haline getirilmiş. Her harf ve harfin akışı, her eserinde izleyicide yeni bir duygu, gizem ve merak uyandırıyor. Bir sanat eseri yaratma dışında, mimarı yeteneğini de sanatına yansıtan Benetta, ikisini bir arada başarıyla kullanmış. Sergi alanına girdiğinizde Benetta’nın eve alıp götürme dürtüsü veren dekoratif bir güzelliğe sahip yapıtlarıyla karşılaşıyorsunuz. Sergideki eserlerden dikkatimi en çok çeken ve saatlerce gözlerimi ayırmadan izleyebileceğim eser Zaman Saati, bizim tabirimizle kum saati olmuştu. İnsanın elinin, kafasının ve kalbinin birlikte çalıştığını en güzel şekilde gösteriyor.

Diego Ceroro Molina

Diego Ceroro Molina

Sergi Roma’nın en köklü ve önde gelen galerilerinden biri olan Russo Art Gallery’nin Kasım 2014’te ikinci şubesini açtığı Tophane, Boğazkesen Caddesi 21/A’da ağırlanmaktadır. Ziyaret ettiğinizde Enrico Benetta hakkında kısa bir video izleyebileceğiniz, birbirinden güzel eserlerini görebileceğiniz, müthiş bir ilgiyle karşılaşacağınız ve mekân olarak da harika dekore edilmiş bir galeriye adımınızı atmış olacaksınız. Galeri, Enrico Benetta’yı ağırlamasının yanı sıra alt katında da karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu karma sergide Angelo Bucarelli, Roberta Coni, Massimo Giannoni, Manuel Felisi, Roberto Floreani, Diego Cerero Molina, Tommaso Ottieri, Paolo Troilo, Ilir Zefi’nin görülmeye değer eserlerini bulabilirsiniz.

Aslında son günü 20 Şubat olan serginin süresi hazır uzatılmışken sakın kaçırmayın derim. Sosyal medyadan hem galeriyi hem de Enrico Benneta’yı takip etmenizi ve geç kalmadan galeriyi ziyaret etmenizi de şiddetle tavsiye ederim.

 

Esen SABA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.