Amerika’nin köklü haftalık dergilerinden “Time” yılın en başarılı ismini, yani “Yılın Kişisi”ni belirlerdi. Okurlarının katıldığı anket sonuçlarına göre Almanya Başbakanı Angela Merkel birçok erkek rakibini saf dışı bırakarak derginin kapağında yer aldı.

1517201397062

“Time” dergisinin artık sembolü haline gelen yılın kişisi anketi sonucunu buldu. Haftalardır halkımızın da merakla beklediği sonuç belki de bizim için en hafif şekilde atlatıldı. Birçok önemli ismi geçerek halkın yeni gözdesi Angela Merkel oldu.

Adayların arasında şu aralar aramızın pek iyi olmadığı Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin, kazanamayarak Türk halkına en büyük hediyeyi vermiş oldu. Onun yanısıra Işid lideri Ebubekir Bağdadi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Abd’de seçimlere Cumhuriyet Partisi’nden katılan Donald Trump’da bulunuyordu.

Dergi Merkel’i Avrupa’daki borç krizi, mülteci ve göçmen sorunu,Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi gibi konularda gösterdiği liderlikten ötürü övgüye değer bulduğunu belirtti.Ayrıca Time Yayın Yönetmeni Nancy Gibbs, Merkel’in Yılın Kişisi olarak seçilmesinin gerekçesini şu ifadeyle özetledi:

“Ülkesinden çoğu politikacının cesaret edebileceğinden fazlasını istediği için, şahsi menfaatin yanı sıra zorbalığa karşı taviz vermediği için ve dünyada az bulunan kararlı bir ahlaki liderlik gösterdiği için…”

Yaklaşık 29 yıldır yani 1986 yılında Filipinler’in ilk kadın Cumhurbaşkanı “Corazon Aquino”nun yılın kişisi seçilmesinden sonra hiç bir kadın lider bu övgüye değer görülmemişti. Ancak bu sene Merkel’le birlikte bu durum bozulmuş oldu.

kapak-728x728

Ayrıca belirtmeden de geçmeyelim ilk olarak 1923 yılında Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ‘le birlikte bugüne kadar yaklaşık 10 Türk bu övügüye değer görülmüştür. Atamız dışında sırasıyla İsmet İnönü,Şükrü Saraçoğlu,Adnan Menderes, Kenan Evren, Papa tarafından affedilen Mehmet Ali Ağca, Naim Süleymanoğlu, Mine Karakaş, Dr. Mehmet Öz ve son olarak şuanki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan derginin kapağında kendilerine yer buldular.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.