A Milli Futbol Takımımız, 28 Mart Cumartesi günü Euro 2016 E grubu eleme maçına çıkacak. Cumartesi akşamı Türkiye saati ile 21.45’te Hollanda Amsterdam Arena’da deplasmanındaki bu önemli maçı belki de hiçbir Türk kanalında izleyemeyeceğiz.

Maça iki gün kala TMSF’den (SHOW TV) ve Saran Grubu’ndan yapılan zıt taraflı açıklamalar, maçı merakla bekleyen halkın aklına soru işaretleri düşürdü. Cumartesi günü oynanacak olan Hollanda­ Türkiye maçı hala kendisini yayınlayacak bir Türk kanalı bulamadı. Bu durumda hepimizin aklına gelen ilk soru şu: ACABA KENDİ MİLLİ TAKIMININ BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR MAÇINI YAYINLAMAYAN İLK ÜLKE Mİ OLACAĞIZ ?

milli-356534

Maça 2 gün kala TMSF’den ve yayıncı kuruluş olan Saran Gurubu’ndan yapılan açıklamalar 

TMSF (Show TV)

“2014 yılında yapılan protokol ile, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası kapsamında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın oynayacağı eleme maçlarının Show TV’de yayınlanması konusunda ilgililer arasında mutabakata varılmıştır. Bilindiği üzere, Ocak 2015 tarihinde Show TV’nin yönetimi değişmiştir. Show TV yeni yönetimi, milli maç yayınları konusundaki mutabakatı ekonomik ve ticari açıdan yeniden değerlendirmiş ve söz konusu maç yayınlarının mevcut koşullar çerçevesinde kanalımız tarafından yapılmasının mümkün olmadığı kanaatine vararak bu hususu distribütör şirkete bildirmiştir. Bildirim tarihinden itibaren söz konusu milli maçların başka bir televizyon kanalında yayınlanması ile ilgili olarak ise Show TV açısından ya da Show TV’den kaynaklanan herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TMSF’nin bu açıklamasından sonra maç yayınları için Show TV ile anlaşmalı olan Saran Grubu’ndan şu yanıt geldi;

“Şirketimiz Saran (Saran Uluslararası Fimcilik Org.Rek.Paz.Tic.A.Ş) ile Show TV arasında, Show TV tarafından yapılan açıklamada da açıkça belirtildiği üzere, 2014 Yılında imzalanmış olan ve 2016 Avrupa Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası Eleme ve A Milli Takımımız hazırlık maçlarını kapsayan sözleşme halen yürürlüktedir. Show TV den yapılan açıklamada geçen “Hollanda­Türkiye futbol maçının başka bir kanalda yayınlanabilir” ifadesi ise tamamen yanlış ve yanıltıcıdır. Türkiye A Milli Takımımızın Maçları, Şampiyonlar Ligi modeli gibi havuz haline getirilmiş olup, dolayısı ile tüm maçların yayın hakkı sahibi UEFA’dır.

 

Saran, UEFA ile yaptığı anlaşma doğrultusunda bu maçlar için Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın maç yayınlarına aracılık etmiş olup UEFA’nın milli maçların yayını ile ilgili koşullarının sağlanması konusunda önceden olduğu gibi şimdi de limitleri dahilinde elinden gelen özveriyi UEFA, yayıncı Show TV 2014 anlaşması için onay vermiş olup, bu tarihten sonra yapılacak olan muhtemel yayıncı kuruluş değişikliği tekrar UEFA’nın yetkisine ve onayına tabidir. Kaldı ki Şampiyonlar Ligi’nde olduğu gibi tüm maçların aynı kanalda yayınlanma zorunluluğu mevcuttur. Konu sadece Hollanda ­ Türkiye maçını değil bu maçtan sonra oynanacak Kazakistan ­ Türkiye veya Türkiye ­ Hollanda gibi 5 ilave Avrupa Şampiyonası 2016 Eleme Maçının da yayınları ile alakalıdır. Maçların tek tek satılabilmesi yeni UEFA sistemi ve kurallarına göre mümkün değildir. Show TV’nin belirttiği gibi yönetimlerin değişmesi mümkündür, ancak kurumlar ve yaptıkları anlaşmalar devam eder ve taraflar yükümlülüklerini yerine getirmekle mükelleftir. Nasıl ki “Saran yönetim değişimi sonrasında daha iyi ticari şartlar önüme sunuldu, bu maçları başka kanala satıyorum diyemez” ise, Show TV’nin de keyfi olarak, ticari açıdan yeniden değerlendirdik ve yayınlamama kararı aldık demesi mümkün değildir. Bu kararın şifahi olarak maçların oynanmasına çok kısa bir süre kala Show TV tarafından, Saran’a bildirilmesi, Saran’ın UEFA nezdinden girişimlerde bulunması ve maçların başka kanallarda yayınlanabilmesi ve çözüm alternatifleri üretmesine imkan vermemiştir. Herşeyden önce A Milli Takımımızın maçlarının yayını sadece ticari olmamakla birlikte “milli” bir meseledir. Show TV tarafından yapılan açıklamada, aramızdaki anlaşmanın halen devam etmekte olmasına karşın, SARAN’ın anlaşmayı ihlal ederek, maçların Saran tarafından başka bir kanalda yayınlatabileceğimizi söylemektedir ki, bu yaklaşım mevcut hukuk kuralları, UEFA ile Saran ve Saran ile Show Tv arasında imzalanan sözleşme hükümlerine göre mümkün değildir.

Show TV ile yapılmış olan anlaşma doğrultusunda Hollanda ­ Türkiye ve diğer eleme maçları ile A Milli Takım Hazırlık maçlarının yayınlanıp yayınlanmayacağı kararı tek başına Show TV ve yönetimine aittir. Saran, maçların yayın haklarının mevcut sahibi Show TV tarafından talep edilmesi ve taraflar arasında imzalı anlaşmadan SARAN’ın doğmuş haklarının saklı kalması ve Show TV tarafından imzalanan sözleşmeden feragat edilmesi koşulu ile, (Hollanda ­ Türkiye Eleme ve Luxemburg ­ Türkiye Hazırlık maçları sonrasında) UEFA ile de görüşerek kalan maçların başka kanalda yayınlanabilmesi adına elinden gelen gayret ve iyi niyeti gösterecektir.”

Maça iki gün kalmışken yapılan karşıt açıklamalara bakılırsa ülke olarak tarihimizde yeni bir ilke imza atmaya çok uzak sayılmayız.

İbrahim EFEOĞLU

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.