Bildiğiniz gibi, bahar mevsime giriş yaptık ve her yer baharın simgesi olan yeşil renge bürünmeye başladı. Tabi ki bu hepimizin beklediği güzel havaların da habercisi…

Bahar geldi demişken hepimiz yemyeşil bahçelere, yemyeşil dağlara veya ovalara hasret kaldık değil mi? Hepimiz içimizden geçiriyoruzdur şu an: “Ah nerede o eski köylerimizdeki bağlar, bahçeler; her yer ne güzel yemyeşildi.” diye. O günleri cidden geri getirmek çok zor ama bir nebze de olsa bir şeyler yapıp anımsamak o kadar da zor değil aslında.

natural-green-moss-graffiti-2Bugüne kadar yazılarımızla veya çizdiğimiz karikatürlerle doldurduğumuz duvarlarımızı neden doğal yaprak ve otlarla yemyeşil hale getirmeyelim? Hem de şu an evinizde bulunan malzemelerle. Bu malzemelerle çevremizi yemyeşil hale kolayca getirebiliriz ve eski günlerimize dönmesek de yüzümüzü güldüren bir anımsatma yaratabiliriz.

Şimdi gelelim evimizi, iş yerimizi veya sokaklarımızı özlediğimiz yemyeşil hale getirmenin formülüne: İlk olarak yaprakları, otları veya yosunları kullanıyoruz. Evlerimizde bulunan blenderlar bize bu konuda yardımcı olabilirler. Öncelikle 3 avuç yaprak, ot veya yosunu blendera koyup ardından 3 su bardağı ılık suyu (700 ml) da ekledikten sonra karıştırmaya başlıyoruz. Daha sonra karışımımıza, duvara tutunabilmesi için yarım su bardağı (120ml) tam yağlı ayran ekiliyoruz. Son olarak da jel haline gelene kadar blenderda karıştırmaya devam ediyoruz. Jel haline gelen karışım duvarlarınıza bahar havasını getirmeye hazır duruma geldi bile.

Karışmınızı bir kaba koyun ve istediğiniz fırçayla duvarlarınıza baharı getirmeye başlayın. Bu yeşil dokunuş evinize harika bir görüntü sağlamanın dışında, yanına koyabileceğiniz çiçeklerle de özlediğiniz bahçeleri yaratma fırsatı sunuyor. Ancak unutmayın, nasıl gerçek bahçeler suya ihtiyaç duyuyorsa, duvarınızda yarattığınız bahçeniz de yaşamını sürdürebilmek için çok değil, haftada 2 ve ya 3 kez sulanmaya ihtiyaç duyacaktır. Şimdiden bahçenizle keyifli dakikalar geçirmenizi diliyoruz. Her şey yemyeşil bir dünya için.

İbrahim EFEOĞLU

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.