Nedir Bu Siri?

iphonea-turkce-siri-geldi_24022015111126Apple’ın son sürüm sürprizi Türkçe Siri, herkesin dilinde son zamanlarda. Siri, iOS 5’ten sonra iOS’un ayrılmaz bir parçası oldu, yazılımı destekleyen ilk ürünse iPhone 4S’ti. Bu ilginç uygulamayıysa Susan Bennett seslendiriyor.

 

 

Apple, yaptığı 8.3 sürümüyle Siri’yi Türkçe sesle Türk kullanıcılara sundu. Sevgili Apple, Siri’nin, zamanla kullanıcının kişisel tercihlerine uyum sağlayacağını, sonuçları kişiselleştireceğini iddia ediyor. Yani bu, şu demek; sorduğunuz sorulara bir süre sonra sizi çok iyi tanıyan bir yakınınızla konuşuyormuşsunuz gibi cevaplar alacaksınız. “Bugün nereye gitsem?” diye bir soru yönelttiğinizde, Siri sizin ilgi alanlarınıza ve zevklerinize göre cevap verecek, sizin sevebileceğiniz mekanları, vizyondaki filmleri bulacak ya da yakın bir arkadaşınızı size hatırlatıp günlük programınızı yapmanıza yardım edecek.

Türkçe konuşan Siri’nin sesinin sahibi de ortaya çıktı. Seslendirme uzmanı olan Yelda Uğurlu, aslında Türkçe Siri için seslendirme yapacağını bilmeden kolları sıvamış. O, metrobüs ve otobüs gibi yerlerde kullanılacağını tahmin ederken sesini Apple’ın son sürümünde Siri olarak duyunca çok şaşırmış.

Siri, kendinizi yalnız hissettiğiniz anlarda bile sanki yakın bir arkadaşınızla sohbet ediyormuşsunuz hissini yaratıyor ve bizden söylemesi, bağımlılık yapıyor. Bu iyi bir şey mi, yoksa çok farklı sorunlara mı yol açacak, ileride hep beraber göreceğiz.

İşte Türkçe Siri’nin kullanımı:

Gözde EMLİK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.