Türk pop müziğinin önemli isimlerinden, aşkı notalara döken adam, ünlü besteci Kayahan uzun süredir savaştığı yumuşak doku kanserine bu sabah saatlerinde maalesef yenik düştü.

Kayahan Kimdir?

haber

29 Mart 1949’da İzmir’de doğan ünlü sanatçının  müzik  hayatı, 1991 yılında çıkardığı ve büyük bir  patlama  yapan Yemin Ettim albümüyle başladı.  Bu albümden  sonra yükselmeyi sürdüren  Kayahan, çocuklar için  şarkılar ve televizyon  programları yaparken aynı  zamanda 1992 yılında  Odalarda Işıksızım albümünü  çıkardı. 1993  yılında yine kendisine ait 10 şarkının  bulunduğu  Son Şarkılarım isimli albümü çıkardı. Bu  albümde günümüzün ünlü sanatçılarında  İskender  Paydaş da yer aldı.

 

İki yıl sonra, 1995’te Benim Penceremden isimli albümüyle müzik hayatına devam eden Kayahan yine aynı yıl içerisinde çıkardığı Allah’ım Neydi Günahım isimli albümle hepimizin kalbine taşarcasına aşk doldurmaya devam etti. Bu albüm sayesinde şimdiki eşi İpek Tüter’le de tanıştı.

1996 yılında çıkardığı Canımın Yaprakları isimli albümde şarkılarını ve kliplerini farklı bir yöntemle halka sundu. Albümündeki 8 şarkıyı da verdiği konserlerden kaydetti ve kliplerini bu konserlerin görüntülerinden hazırlattı.1997’de Emrin Olur albümünü çıkardı. 1999 yılında da dokuzuncu albümü olan Beni Azad Et’i piyasaya sürdü. Yani, anlaşılacağı üzere 90’lı yıllar tamamen aşk adamı Kayahan’ın rüzgârıyla geçti.

1986’da ilk ödülünü (Altın Portakal) Geceler şarkısıyla alan Kayahan, 1990 yılında Gözlerinin Hapsindeyim adlı şarkısıyla Eurovision’da ülkemizi temsil etti. Ayrıca 2003 yılında Altın Kelebek Onur Ödülü’ne layık görüldü.

2000 yılına da hızını kaybetmeden giren ünlü sanatçı, Gönül Sayfam isimli albümünü piyasaya sürdü. Bu albümün dikkat çeken şarkılarından biri de 17 Ağustos Deprem’i için yazdığı 17 Ağustos isimli şarkıydı. 2002 yılında Ne Oldu Can isimli albümünü çıkardı. Bu albümde yer alan Bir Aşk Hikâyesi şarkısı, adeta âşık olmayı yeniden öğretti. Ayrıca bu albümde hayatını kaybeden Barış Manço için yazdığı Bugün Aslında Bayram parçası dikkatleri üzerine çekti.

2005 yılında Kelebeğin Şansı ve 2007 yılında Biriciğime adlı albümleri çıkardı. Son olarak 2014 yılında en güzel şarkılarının ünlü sanatçılar tarafından seslendirildiği Kayahan En İyiler isimli albüm çalışması, herkes tarafından çok sevildi.

Ölümüyle aşk şarkıları şimdilik yetim kaldı belki; ama kendisinin de söylediği gibi: Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün, bir yerde buluşuruz. Görüşmek üzere iyi kalpli aşk adamı, huzur içinde uyu.

İbrahim EFEOĞLU

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.