87. Akademi Ödüllerinde En İyi Özgün Şarkı dalında adaylar çook öncesinde açıklanmıştı. Bunlardan size bahsedeyim. Uyarmak istiyorum İlber Ortaylı da yanılabilir.

Bana göre, Oscar’ın altın heykelciğini “En İyi Özgün Şarkı” dalında “Selma” filminin Glory parçası alır. Hadi bilemedim diyelim, “I’ll Be Me” filminin Glen Campbell imzalı “I’m Not Gonna Miss You”şarkısı, Oscar heykelciğini kucaklaması muhtemel bir aday.

Müziğini ve sözlerini Jeniffer Lopez, Aerosmith, Céline Dion, Mariah Carey, Withney Houston, Beyoncé, Bon Jovi gibi isimler ve gruplarla çalışmış olan Diane Warren’ın yazmış olduğu ve Rita Ora’nın yorumladığı “Beyond the Lights” filminden “Grateful” parçasını nasıl anlatsam bilemiyorum. Rita Ora’nın sesi güzel, şarkıya da güzel oturmuş; fakat ben şarkıya çok fazla ısınamadığımı söylesem yalan olmaz sanırım. Şarkının sözleri güzel olmasına güzel, filmle de gayet uyumlu; ama daha çok, kötü bir anime filmin müziği gibi olmuş.

 

“Begin Again” filminin müziklerine baktığımızda bir sürprizle karşılaşıyoruz. Bestesi Gregg Alexander, sözleri de Danielle Brisebois’ye ait olan “Lost Stars” parçasını, bu yıl kendisi de Oscar’da yarışan Keira Knightley seslendirmiş. Karayip Korsanları’nın asi güzelinin sesi de güzelmiş meğerse. Şarkının sözleri etkileyici, film ile uyumlu ama bana göre Keira’nın sesi, Oscar heykelciğini kucaklamak için yeterli olmayacak. Keşke Keira şarkıyı, Adam Levine’e bıraksaymış da Maroon 5 dinleyicileri sevinseymiş.

 

ABD’li ünlü müzisyen ve aktör Glen Campbell’ın hayatının anlatıldığı “I’ll Be Me” filminin bu kategorideki adayı “I’m Not Gonna Miss You”. Şarkının bestesi Glen Campbell’ın kendisine, sözleriyse Julian Raymond’a ait. Dinlerken benim gibi duygu yoksunu bir insanı bile duygulandırabilen bir parça. Bunu anlatamam, en iyisi aşağıdan şarkıyı dinlemeniz. Akademi Ödülü’nü kazanamasa bile playlistimde yerini alan, bu bol yaşanmışlık içeren şarkıya başarılar. 

 

“Selma: Özgürlük Yürüyüşü” filminin şarkısı olan “Glory” benim favorim. Şarkı, bir John Legend ve Common ortak çalışması. John Legend’ın hafif sesi ve ona eşlik eden kilise korosuyla Common’ın şarkıya girmesi hoş bir uyum yakalamış. Common’ın nakarattaki rap sözleri adeta yemeğe atılan tuz gibi tat katmış şarkıya. Bana göre filmle muhteşem uyum yakalamış olan tek aday, Glory. Sözlerinin filmle uyumu yorum bile gerektirmiyor. Akademi Ödülü’nü alamazsa da sorun değil; ben onlara Kadıköy’den bir Oscar heykeli alır, adreslerine yollarım.

 

Bu senenin en iyi filmlerinden biri olarak kabul ettiğim “The Lego Movie” de bu kategoride aday. Müziği ve sözleri Shawn Patterson’a ait olan ve muhtemelen Japon pop şarkıcılarından esinlenilmiş parça “Everything is Awesome”, inanması benim için biraz zor olsa da Akademi Ödülleri’ne aday oldu. Kazanmasına pek de ihtimal vermediğim şarkı, internet âleminde şimdiden meşhur. 10 saatlik seçeneği de Youtube’da tık üstüne tık almakta. 10 saat dinleyene benden çay, ustam!

Doruk DEMİRÜSTÜ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.