Doğuştan görme engelli bir insan nasıl resim yapabilir? Ya da bir insan, dünyada var olan hiçbir şeyin şeklini, dokusunu, nasıl bir renge sahip olduğunu, daha doğrusu renkleri bile bilmeden nasıl resim yapabilir?
Bu sorulara birçoğumuzun vereceği cevap belki de imkânsız olacaktır. Ama durup cevabınızı bir kez gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu soruların cevabı bizim topraklarımızda yetişmiş ve dünyaya nam salmış bir isimde, Eşref Armağan’da gizli.

Eşref Armağan, 1953 İstanbul doğumlu ve doğuştan görme engelli. Kendisi küçüklüğünde hiçbir eğitim almadığını, sadece boş zamanlarında resim yaptığını ve okumayı yazmayı da kendi kendine öğrendiğini söylüyor. 6 yaşında kâğıda çizimler yapmaya başlayan ve 18 yaşında yağlı boya denemeleri yapan Armağan, bugün dünyanın en değerli sanatçıları arasında gösteriliyor.


Eşref Armağan’ın hayatı, 1994 yılında, Joan Eröncel ile tanışmasının ardından değişmiş. Joan
Eröncel, Türkiye’de yaşamını sürdüren ve bir Türkle evli olan Amerikalı bir kadın. Eşref Armağan’ın bu yeteneği karşısında hayran kalan Eröncel, Armağan’a Avrupa’nın ve Amerika’nın kapılarını açmış. Daha sonrasında Avrupa’da ve Amerika’da çeşitli sergiler açan Armağan, zamanla dünya çapında da ilgi görmeye başlamış. Hatta indirbilim adamları bile duruma kayıtsız kalamamışlar. Harvard Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı profesörleri ve öğretim görevlileri, Armağan’ın beyin fonksiyonlarını incelemişler. İncelemeler sonucunda, Armağan’ın bir nesneye dokunduğunda beyninin görülen cisimlerin algılanması ile ilgili bölümün harekete geçtiği tespit edilmiş. Armağan’ın dünyada eşi benzeri olmayan bir yeteneği olduğu kanıtlanmış. BBC, CNN ve Discovery Channel gibi kanallar da Armağan’ı detaylı bir şekilde anlatılmış. Ayrıca “The Colours of Darkness” isimli ödüllü belgeselde ve “Real Super Humans” isimli belgeselde de kendisinden ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiş.

2qmdwtk

Eşref Armağan, yeteneğiyle dünyayı kendine hayran bırakan ender sanatçılardan biri. Lâkin ülkemizde Armağan’ın ismi bilinmiyor. İsminin bilinmesini geçin, dünyadaki görme engelli tek ressamın Türk olduğunu bile ne yazık ki çoğumuz bilmiyoruz. Dünyanın azmiyle gurur duyduğu, yeteneğine hayran olduğu bir sanatçının adını dahi bilmiyor olmak, durumun ne kadar vahim olduğunu kanıtlıyor olsa gerek.

İbrahim EFEOĞLU

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.