Malumunuz Oscar ödülleri sahiplerini bulmaya hazırlanıyor. Her oyuncunun en büyük hayalidir bu ödül, hatta bazıları için hayali bile güzeldir. Bu oyuncu bir de kadınsa ödülü almak için sahneye çıkış anı, saç, makyaj, kırmızı halıda arz-ı endam edilecek olan kıyafet… Daha neler neler de girer bu hayalin içine. 20’den 70’e her kadının kalbini hızlandıracak bu büyük gecenin kazanan kadın adaylarının isimleri bunlar. Bakalım şans hangisinden yana olacak o gece. O zaman ne diyelim? İyi olan kazansın mı hanımlar?

 

Cate Blanchett – Carol

carol

1952’nin New York’unda geçen film fotoğrafçılığa hevesli genç bir kadının zor bir boşanma yoluna giden yaşlı bir kadınla ilişkisini anlatıyor. Cate Blanchett de Carol’ın ta kendisini canlandırıyor ve rolün hakkını verdiği kesin ki Oscar’da en iyi kadın oyuncu dalında güçlü bir aday.
Brie Larson – Gizli Dünya (Room)

room-1

Eğer ‘Room’ filmini izlerseniz Brie Larson’ın o Oscar’a aday olmasına şaşırmazsınız. Hatta kesinlikle heykelciği o almalı diye düşünürsünüz. Bir odaya hapsedilip 7 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalan ve tecavüz sonrası sahip olduğu oğluna sığınan, onunla hayata tutunmaya çalışan Joy ve 5 yaşındaki oğlu Jack’in serüvenini anlatan bu hikayeyi izlerken hem gerilecek hem hüzünleneceksiniz.
Jennifer Lawrence – Joy

joy

Joy, küçüklüğünden beri hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretme peşinde koşan bir kızdır. Hayatın boyunca, ailesiyle yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez; günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir. Bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir yerinden yakalamak için yeniden kolları sıvar… Bakalım bu tatlı rekabet içinde Lawrence Oscar’ı kaldırabilecek mi?
Charlotte Rampling – 45 Yıl (45 Years)

45-years

Neredeyse 70 yaşında olan bu deneyimli kadın oyuncunun deneyimi ödülü kazanmaya yetecek mi? Kate Mercer ve kocası evliliklerinin 45. yılını kutlayacak olan bir çifttir. Kate bunu partiyle kutlamayı planlamaktadır ve hazırlıklara başlamıştır. Bu esnada kocasına bir mektup gelir. Mektupta ilk aşkının cesedinin İsviçre Alplerindeki buzulların içerisinde bulunduğu yazmaktadır. İşte tam da bu mektupla yaşlı çift evliliklerine farklı bir soluk getirecektirler. Bu arada unutmadan, Charlotte Rampling bu yıl Oscar heykelciğine aday en yaşlı kadın aday.
Saoirse Ronan – Brooklyn

Brooklyn_1Sheet_Mech_7R1.indd

İrlanda asıllı 21 yaşındaki genç kadın Oscar’ın bu yıl ki en genç kadın adayı. Bu yaşta bırakın Oscar’a aday olmayı, 2005 yılından bu yana sayısız filmde rol almış. 1952’de geçen film genç İrlandalı bir kadının Brooklyn semtine yaptığı göçü konu ediniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.