Do, re, mi, fa, sol, la, si. Özgürlüğün isimleri belki de bu yedi nota… Sokakta, metroda ve her yerde her an duyduğumuz sesler.Tarihin en eski zamanlarından günümüze, en büyük zevklerimiz arasında yer alan müzik, her ne kadar baskı ve şiddet görse de dimdik ayakta durmaya devam ediyor ve edecek.

Dünya genelinde müziğin sesinin kısılması için devletler çeşitli aktörler aracılığıyla birçok faktör üretti ve üretmeye de devam ediyorlar. Saldırılar, hapis cezaları, cinayetler ve çeşitli saldırılar sonsuza kadar majör ve minör seslerini durdurmaya yetmez, yetemez.
Sadece müzisyenler açısından düşünmek doğru olmayabilir. Sanata karşı yapılan saldırı, sadece sanatçıya değil aynı zamanda izleyici ve dinleyicilere karşı da yapılır aslında.

AGK_bass1_fullFreemuse (Freedom of Musicial Expression – Müziksel İfade Özgürlüğü) isimli sivil toplum örgütü, yaptığı araştırmalar sonucu 2014 yılında müzisyenlere karşı uygulanan baskı raporlarını hazırladı. Raporlara göre dünya genelinde 2014 yılında, 17 müzisyenin hapsedildiği, 9 müzisyenin dövüldüğü ve 14 müzisyenin mahkemece yargılandığı belirtildi.
İncelemelere göre Rusya 15 olayla listenin ilk sırasında yer alırken, Çin 13 ve ne yazık ki Türkiye üçüncü sırada yer alarak bronz madalya almaya hak kazandı. Müzik yoluyla geliştirilmesi, genişletilmesi amaçlanan perspektiflerin bu denli baskı ve şiddet yoluyla engellenmeye çalışılıyor. İnsanlık olarak, en büyük, en önemli müzisyenlerden sadece birkaçı olanBeethoven, Bach, Mozart gibi ustaların kemiklerini sızlatmaya hakkımız yok.

Hepimiz, metrolarda, sokaklarda, meydanlarda, aslında herhangi bir yerde, sokak müzisyenlerinin başarılı biçimde sergiledikleri müzikal şovlara tanık oluyoruz. Saksafon, klarnet, çello, ud, kanun, viyola, keman ve adını bile yazamayacağımız çeşitlilikte, birçoğumuzun daha önce eline bile almadığı bu enstrümanları ustalıkla kullanabilen sanatçıların başarılarını takdir etmeyi öğrenmeliyiz.

Aşkımızı depreştiren, acılarımızı derinleştirip ruhumuzu ferahlatan,  sevinçlerimizi paylaştıran ve benliğimizi besleyen müziğin önünde saygıyla eğilmeli, müziği icra edenleri yüceltmeliyiz.saygi

  Mutlu ÇAYLAK

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.