Hepimiz muhakkak inanarak veya sembolik olarak, nazar boncuğu simgesini aksesuar olarak taşımış ya da süs eşyası olarak kullanmışızdır. Peki nazar boncuğu kötü enerjiden korur mu gerçekten? Nazar inancı sadece bizim kültürümüze mi özgü? Bir bakalım neymiş nazar ve bu nazar boncuğu derdimize derman mı?

Kötü niyetle gözler aracılığıyla insanlara, hayvanlara, canlı-cansız tüm nesnelere kötü enerji yayarak zarar verme olarak değerlendirilen nazar insanlık tarihinin en başından beri varolmuştur. Ve insanlar sebebini bilmedikleri bu gizli güçten hep korkmuşlardır.

nazar b

Bu batıl inanç ülkeden ülkeye, inançtan inanca değişse de temelde herkesin nazara karşı nazar boncuğu kullanarak kötü enerjiyi atmaya çalıştığı kesin.

İnsanlık tarihi boyunca, her kültürde ve dinsel inançta göz figürü, kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiş.

nazar2

Nazar boncukları göz şeklinde olur. Bunun anlamına bakıldığında kişinin dünyaya açılan penceresi gözdür ve göz her türlü, iyi ve kötü, düşüncelerin ilk çıkış noktası olarak kabul edilir. Bu yüzden bakışlardan, kötü gözlerden korunmak amacıyla emici özelliği olduğuna inanılan mavi renkli taşlar eskiden beri nazar boncuğu yapımında kullanılıyor.

Nazar_lambası

Bu boncukların mutlaka bulunması gereken özellikleri vardır örnegin kimi ustalara göre mavi üzerine sarı renkli göz yer almalıdır, ayrıca gerçek bir nazar boncuğunun mutlaka elde yapılması gerekir, makinelerle seri halde üretilen boncuklar bir süs eşyâsı olmaktan öte bir anlam ifâde etmez. Bunun yanı sıra bazı inançlarda da nazar boncuğu şeytanın simgesi olarak kabul edilir. Nazar boncuğunu takan kişilerin de şeytanla anlaşma yaptığına inanılır.

nazar şeytan

Anadolu coğrafyasında 3000 yıldır kullanılmakta olan nazar boncuğunun aslında Antik Mısır kültüründen geldiğine ve koruyucu tanrı Horus’un gözünü temsil ettiğine inanılmaktadır. Yani inanılan o ki; nazar boncuğu Türk kültüründe şeytanı değil, ona yönelen kötü enerjileri defettiği mantığıyla kullanılıyor. Aslında daha çok bizim kültürümüzün temelinde olan bu sembol o kadar ünlü ki bugün Rihanna, Shakira ve Naomi Campbell gibi ünlüler bile nazar boncuksuz hareket etmiyorlar.shakira_nazar_boncugu_kolye

<> on June 5, 2010 in Arganda del Rey, Spain.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.