MUTLULUĞA DOYABİLECEĞİNİZ BİR YER: DOWN CAFE

12596947_10153852316794166_377935962_o

İstanbul Şişli’de bulunan “Down Cafe”, 2011 yılında Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği (ADER) tarafından kuruldu. Yaşları 18 ile 35 arasında değişen 25 down sendromlu kişinin çalıştığı Down Cafe’de müşteriler, karşılaştıkları ilgi ve alakadan oldukça memnun gözüküyorlar.

 

 

  “ÇEVRENİN DAHA FAZLA İLGİ GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ.”12557129_10153852317549166_428422468_o

Otelcilik konusunda çeşitli eğitim ve sertifikaya sahip olan Down Cafe çalışanları, işlerini özen ve titizlikle devam ettiriyor. Onların toplumdan büyük beklentilerini, Saruhan Singen şu sözlerle dile getiriyor: “Burada amacımız toplumu eğitmek ve bu tür mental olarak engelli gençlerimizi topluma kazandırmak. Onlar, 18 yaşına kadar eğitimlerine okullarda devam ediyorlar; fakat mezun oldukları zaman evlerine çekilmeleri beni üzüyor. Bu gençlerin çalışabileceği iş sahaları neredeyse yok denecek kadar az. Bizim amacımız,

 

“BU TÜR KAFELERİN ÇOĞALMASI LAZIM.”

Down Cafe’nin kurucusu Saruhan Singen, Şişli Belediyesi’nin kafenin açılmasında katkısı olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “2011 yılında, Şişli Belediyesi’ne bu proje için başvurduğumda, proje çok hoşlarına gitti ve bize bu mekânı tahsis ettiler.” Geleceğe yönelik çeşitli projelerinin de olduğunu belirten Singen “Toplumda bu tür Down Cafe’lerin çoğalması gerekiyor. İnsanlar etraflarına baktıklarında engellilerin çalıştığı birçok yer görmeliler. Her belediye, bu tür kafelerin açılmasına destek olsa ve toplum da buna yönelik eğilim gösterse, engelli gençlerimiz toplumla iç içe olacaktır. Bu, sadece kafe değil, birçok alanda düşünülebilir. Hayal edin; öyle bir alışveriş merkezi olacak ki sadece engelli kişilerin çalıştığı… Gelecekle ilgili çok büyük bir projem var; fakat maddi olarak sponsor desteği gerekmekte. Türkiye’nin önde gelen şirketlerine e-mail gönderdim; ancak henüz bir geri dönüş olmadı.” dedi.

 

  ‘DOWN CAFE GÜÇLÜ BİR İLETİŞİME SAHİP’

Down Cafe’de, haftanın belirli günleri gerçekleştirilen sosyal aktivitelerin Down sendromlu çalışanlar için eğlenceli ve bir o kadar da eğitici olduğunu belirten Singen: “Kafe, çok eğlenceli bir yer. Ben burada çok mutlu oluyorum, çocuklar da öyle. Haftanın belirli günleri buraya gönüllü olarak gelen kişiler, çocuklara birçok konuda eğitim veriyor. Gönüllülerle birlikte hafta sonları tiyatro gösterisi yapıyorlar, işitme engellilerin alfabesini öğreniyorlar ve hatta yoga eğitimi bile alıyorlar. Bu tür aktiviteler onlar için geliştirici faaliyetler.”

Ayrıca çalışanların kendilerine güvenlerinin de arttığını belirten Singen: “Bu tür projelerle, çocukların öz güvenleri artıyor, kendileri daha cesur hissetmeye başlıyorlar. Aileleri de bu konuda onlara çok destek veriyor. Buraya gelen çocuklar, zaman içerisinde kendilerini çok geliştirdi. Örnek verecek olursam, evleri uzak olan çocuklar, ilk zamanlar tek başlarına buraya gelmekte güçlük çekiyorlardı. Artık uzak semtlerden, metrobüs kullanarak gelen çocuklarımız bile var. Ve bu, onların başardıklarının sadece çok küçük bir örneği.”


DOWN CAFE’NİN GÖNÜLLÜ ANNELERİ

Down sendromlu çalışanların anneleri de Down Cafe’nin birer parçası. Lezzetli elleri ve güler yüzleriyle hem çocuklarına destek oluyor, hem de kafenin lezzetli yemeklerini hazırlayarak kafeye katkı sağlıyorlar.

Güler yüzlü personeli, lezzetli yemekleri ve eğlenceli ortamıyla Down Cafe, sizi ağırlamayı heyecanla ve sabırsızlıkla bekliyor.

Mutlu ÇAYLAK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.