Leanardo Da Vinci eğer yaşasaydı Mona Lisa tablosunu yaptığı güne dua ederdi herhalde. Üzerine kitaplar yazılan, film çekilen, dizi yapılan ve iddialar ortaya atılan bir sanat eseri yaptı.

mona lisa bbc ile ilgili görsel sonucu

Fransız bilimci Pascal Cotte,Leanardo Da Vinci‘nin yaptığı  Mona Lisa tablosunun altında başka birine ait gizli bir portre bulunduğunu açıkladı. Cotte’nin bu iddiası yaklaşık 10 yıla dayanan bir çalışmanın sonucu. Fransız bilimciye göre Mona Lisa’nın altında yatan resimde yan dönmüş birinin yüzü var.

Cotte’nin bu denli uzun yıllara dayanan iddiası birçok sanatseveri hayrete düşürmüş durumda. Fakat Mona Lisa tablosunun sergilendiği Louvre Müzesi iddialara konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

2004 yılında Fransa’da bir teknoloji şirketinin kurucularından olan Cotte, Louvre Müzesi’nden tabloyu incelemek için bir süre izin almıştı. Mona Lisa’yı incelemek için Tabaka Büyütme Metodunu kullanan Cotte, resmin üstüne bir dizi yoğun ışık yansıtıyor. Bir kamera yansıyan ışığın ölçülerini alıyor ve bu ölçülerden Cotte tablonun katmanları arasında neler bulunduğunu çözebiliyor.

Cotte’nin Mona Lisa’nın altında bir portre olduğunu iddiasını “Lisa Gherardini’yi yeniden oluşturunca bugünkü Mona Lisa’dan çok farklı bir portreyle karşılaştım. Bu aynı kadın değil.” sözleriyle açıkladı.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.