Araştırmacılar, insanın atası olduğu öne sürülen Lucy’nin akrabasını keşfetti. Lucy’nin Etiyopya’da bulunduğu yerin 35 km uzağında başka bir insansı canlıya ait olduğu sanılan kalıntılar bulundu.

kazi,tGx7oXNsX0yDNVOgoJqM_gAraştırmacılar, kalıntılarını buldukları canlının Etiyopya’da bilinen en eski insansı iskeletin sahibi Lucy ile aynı dönemde yani 3-5 milyon yıl önce yaşamış bir insansıya ait olabileceğini belirtiyor. Söz konusu insansının Lucy ile aynı dönemde, aynı bölgede yaşadığı da söylenenler arasında. Paleoantropolog Haile-Selassie, 2011 yılında Afar bölgesinde keşfedilen kalıntıların üst ve alt çene kemikleri ile birkaç dişini incelemişti. İncelemeler sonucu, bulunan kemiklerin Lucy’nin iskeleti ile büyük farklılıklar gösterdiği, bu nedenle yeni bir türe işaret ettiği vurgulandı. Fakat Amerikan bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmada, Cleveland Doğa Müzesi’nin “Böylelikle insanın soy ağacında Lucy’nin yakın bir akrabası bulunmuş oldu.” açıklamalarına yer verildi. Gördüğünüz gibi 4 senede neler değişebiliyormuş.

Haile-Selassie, aynı bölgede yeni bir türün keşfinin Lucy’nin kategorize edildiği Australopithecus afarensis türünün insanın olası tek atası olmadığını gösterdiğini söyledi. Böylelikle Lucy’nin insanın atası olduğu yönündeki tez de yeniden tartışmaya açılmış oldu. Lucy tek başına insan ırkının atası ise zaten orada bir sıkıntı olduğunu biz belirtelim. 1974 yılında Etiyopya’da bulunan Lucy iskeletinin 2,9 ila 3,8 milyon yıllık olduğu açıklanmıştı. 1,10 cm. uzunluğundaki Lucy’nin iki ayakları üzerinde yürüyebildiği ve tırmanabildiği, böylelikle de hem insan hem de maymun özellikleri gösterdiği öne sürülmüştü. Buradan Darwin’e selam çakıyoruz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.