Son yıllarda yeteneği ve azmiyle fark yarattı. Tenisle ilgili olmayanlar bile adını sıkça duymaya başladı. Milli tenisçimiz İpek Soylu sezon sonuna geldiğimiz şu zamanlarda sorularımızı cevapladı. Bildiklerinizi hatırlatacak bilmediklerinizi öğretecek röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle.

1270002-27391747-1600-900

 

İpek, sezon sonuna girerken katıldığın turnuvalarda kendini nasıl buldun?Performansınla ilgili genel bir değerlendirme yapar mısın? Eksik bulduğun yönlerin, geliştirdiğin tarafların neler?

Bu sene benim için başarılı bir sezon oldu. Hedeflerime ulaştığım ve çok şey öğrenip oyunumu geliştirdiğim bir sezondu ve böyle de devam ediyor.  Önümde 1 haftalık bir turnuva programı var. Sonrasında hazırlık sezonuna geçireceğiz önümüzdeki sene için.

 

Eminim İstanbul Cup senin için bu yıl özel bir organizasyon olmuştur. Türk seyircisi önünde -kendi evinde– kendini nasıl hissettin? Burada oynamak sana neler kattı? Duygusal ve teknik açıdan düşüncelerini merak ediyorum. 

Benim için senenin en güzel turnuvalarından biriydi. Aynı zamanda ilk tur maçımda kariyerimde yaptığım en büyük geri dönüşünü yaparak harika bir galibiyet elde etmiştim. Evimde ve Türk seyircisinin önünde oynamak her zaman çok keyifli.

Dünyanın en prestijli tenis turnuvalarından birisi Amerika Açık. Geçen sene Genç Çiftler’de zaten şampiyonluk yaşadın. Bu yılki Amerika Açık’ın ikinci turunda maalesef elendin. Nasıl bir hazırlık süreciydi senin için? Gelecek yıllarda Amerika Açık hedefin nedir?

Bu seneki hedefim Grand Slam elemelerinde yer almaktı. Bu hedefe yönelik çok çalıştık. Amerika’da güzel bir hazırlık süreci geçirdik. İlk turdaki rakibim tehlikeli bir oyuncuydu. İyi bir maç çıkardığımı düşünüyorum. İkinci turda ise tecrübeli oyuncu Bondarenko karşısında özellikle ilk sette şanslar elde etmeme rağmen mağlup oldum. Kendimi bu seviyeye ait görüyorum ve oyunuma güveniyorum. Umuyorum ki önümüzdeki sene daha iyi sonuçlar alacağım.

 

ipek-soylunun-yeni-hedefi-202481Son yıllarda Türkiye Tenis Federasyonu’nun etkin bir biçimde çalışğı ülkemizde tenis organizasyonları bir hayli çoğaldı, dünyaca ünlü sporcular geldi. Sana göre ülkemizde tenisin gelişim süreci ne durumda? İlgi hala az mı? İnsanlar tenise nasıl teşvik edilebilir?

 

Bir gerçek var ki takım sporlarına düşkün bir milletiz. Tenis seyircisi son senelerde yapılan organizasyonlarla artsa bile hala diğer sporlara göre çok küçük bir kitleye sahip. Garanti Koza ile Türkiye Tenis Federasyonu’nun düzenlediği organizasyonlar gibi organizasyonlarla aynı zamanda teniste aldığımız başarılarla ilginin daha da artacağına inanıyorum.

Henüz yaşın 19 ve birçok turnuvada insanların takdirini topluyorsun. İnsanların sana ilgisi arttı. Bunlar tabii ki senin için gurur vericidir. Merak ettiğim şu ki, ailenin ve arkadaşlarının desteklerini her zaman arkanda hisseder misin? Çünkü bireysel olarak yaptığın bir spor dalı tenis, takım sporu değil. 

Ailem yolun başından beri hem hayatta hem de sporda yanımdalar. Aynı zamanda çok değerli arkadaşlarım ve takımım var. Ne kadar bireysel bir spor olsa da, tenis aslında bir takım sporu. Herkes emek veriyor.

İnsanlar genç bir sporcu olarak senden hala bahsediyor;  fakat kazandığın başarılar yaşını bence gölgede bıraktı. Artık İpek Soylu Türkiye’de tenis denince akla gelen birkaç isimden biri haline geldi. Tenise yeni başlayanlar kişiler veya aktif olarak oynayan sporcular için tecrübe sahibi biri olarak tavsiyelerin neler?

Tenisin bana öğrettiği belli başlı şeylerden birkaçı doğru ve çok çalışmak, doğrucu hedefler koyup kendine her zaman inanmak. Sporun her dalı çok güzel. Hobi veya profesyonel olarak sporu hayatımızda bulundurmalıyız.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.