Dünya’da bildiğimiz veya bilmediğimiz, bilsek de, acaba içinde neler olup bitiyor, dediğimiz belki de yüzlerce bölge var. Hepsini açıklamaya inanın bizim de araştırmalarımız yetmez. Ancak elimizden geldiğince kafanızdaki soru işaretlerine bir flaş çakalım dedik. Dünya’nın girilmesi yasak 10 bölgesine kendimizce ışık tuttuk.

Shi Huang Türbesi ve Terra Cotta Ordusu

200810141016309731-2045688Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Shi Huang Türbesi, 1976 yılında Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuş. İlklerin imparatoru olarak bilinen Shi Yuang’a ait olan mezarın etrafında da yüzlerce farklı simaya sahip toprak askerler bulunmakta. Bu askerlerin zamanında imparatorun mezarını koruyan askerler olduğu düşünülüyormuş.

Mezarın inşasına M.Ö. 246 ‘da başlanmış, tamamlanması yaklaşık 30 yıl sürmüş ve inşaatta tahmini 700 bin işçi çalışmış. Alınan bilgilere göre,0 çoğu toprak altında olmak üzere 8000 asker, 520 atla 130 savaş arabası ve 150 süvari atının hala bölgede bulunduğu da düşünülüyormuş.

Pine Gap

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-002Pine Gap Avustralya’nın Alice Springs şehrinin 18 km yakınında bulunan uydu izleme istasyonudur. İstasyonun içine girmek veya üzerinde uçmak yasaktır.

İstasyon, Avusturalya’da bulunmasına rağmen Amerika tarafından kullanılmaktadır.

Mezhgorye Bölgesi

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-003 (2)Rusya’ya bağlı Mezhgorye kasabasında bulunan ve Uralların en yüksek dağı olarak bilinen Yamantaw Dağı‘nda bazı esrarengiz olayların yaşanıldığı fark edilmiş. Çevrede bulunan anormal büyüklükteki kraterler, burada gizli bir nükleer istasyon mu var, sorusunu akıllara getirmiş. Ancak yetkililer yaptıkları açıklamada, bu bölgenin hazine ve yemek saklamak için depo olarak kullanıldığını belirtmişler. Ayrıca olası bir tehdit anında liderlerin de burada saklanacağını söylemişler.

Mezhgorye bölgesi kapalı bir kutu olarak hala yaşamını sürdürmekte.

39. Oda

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-004 (2)Kuzey Kore’nin kurucusu Kim-II-Sung’un ailesinin paralarını kontrol etmek için kurulmuştur.

Televizyon ve radyo yayınlarının devletin elinde, internetin ise yasak olduğu Kuzey Kore’deki birçok gizli işin ve belgenin bulunduğu düşünülen 39. Oda‘ya girmenin cezası ise ölümdür. Ayrıca bu ceza kişinin ailesine de uygulanır.

Mount Weather

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-005Amerika’daki Blue Ridge Dağları’nın eteklerine kurulmuş olan bu savunma merkezi, Amerikan hükümetinin acil durum operasyonlarını da yürüttüğü yerdir.

Bu merkez 1958 yılında Ruslar’ın uzaya yolladığı Sputnik Uydusu’ndan sonra, savunma amaçlı yapılmış; ancak günümüzde olası bir felaket durumunda elit kesim için yaşam alanı haline getirilmiştir. Amerika’da üst derece bürokratların bile buraya giriş izni yoktur.

Svalbard Küresel Tohum Deposu ( Kıyamet Ambarı)

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-0062008 yılında Norveç’in kuzeyindeki Spitsbengen Adası’nda bulunan buzullar arasındaki bir dağın yaklaşık 130 m altına inşa edilen bu merkez, 9 milyon dolara mal olmuş ve hala faal durumdadır.

Doğal felaketler ya da dünyanın sonunun gelmesi gibi durumlar için yeteri kadar erzak ve dünyada bilinen bütün bitkilerin milyonlarca tohumu bu merkezde depolanmaktadır.

51. Bölge

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-008Las Vegas’ın 153 km kuzeyinde Nevoda test sahası ve Nellis Hava kuvvetleri sahası ile çevrili bölgedir. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafınfan yönetilen bölgede, uçak ve düşman silahlarının araştırıldığı ve uçak sürüş testlerinin yapıldığı bilinmektedir. Ancak bu bölge hakkında bilinmeyen yönlerin olduğuda kafaları karıştıran bir durumdur.

Senelerdir Ufolar hakkında teoriler üretilen bölgede düşürülen ufo ve uzaylıların tutulduğu ve araştırıldığı düşünülmektedir.

Amerikan Başkanı’nın bile özel izinle girdiği bölgeye giriş kesinlikle yasak olup girmenin cezası ölümdür.

Kuzey Sentinel Adası

dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-ilgincbirbilgi-009Hindistan’da bulunan bu adada günümüz teknolojisinden haberi olmayan 500 kadar yerli yaşamaktadır. Dolayısıyla adadaki doğal yaşam tarzını bozmamak için bölgeye girişler yasaklanmıştır.

Bugüne kadar giden hiçbir araştırmacının geri dönmemesi, yerli halkın onları öldürdüğünü düşündürtmüştür. Ayrıca keşif amaçlı giden bir helikoptere de ateşli oklarla saldırdıkları bilinmektedir.

Yılan Adası

Ilha-da-Queimada-Grande-snake-islandsnake-island-1Brezilya’da bulunan adada her 1 m2’ye beş yılan düştüğü söylenmektedir. İnsanları anında öldürüp derilerini de eritecek kadar tehlikeli zehire sahip yılanların olduğu düşünülen adada, çok sayıda kuş, yılanlar tarafından telef edilmiştir.

Metro-2

Rusya’da yerin yedi kat altında olduğu bilinen bu metro ağı, acil durumlarda üst düzey hükümet yetkililerini, bilim adamlarını, akademisyenleri ve askeri komuta zincirini şehirden olabildiğince çabuk uzaklaştırmak için Stalin tarafından inşa ettirilmiştir. Bu ağ Kremlin Sarayı’nı, üniversite kampüslerini, Unukova-2 Havaalanı’nı ve Rus Gizli Servis Binası’nı birbirine bağlamaktadır.

Hala resmi makamlar tarafından varlığı onaylanmamış; fakat inşaasında çalışanlar ve diğer metro çalışanları tarafından anlatılan bilgilerle bu izleri süren gazeteciler ve araştırmacılar sayesinde gün yüzüne çıkmıştır.

 

Hazal KAYA –  İbrahim EFEOĞLU

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.