HERKES BİLİYOR MU?

Daha önce Dünya’da ağzı açık bırakan geleneklere hep beraber şaşırmıştık. O şaşkınlığı sevdiğinizi düşünerek yeni bir şaşkınlık yaratacak bilgi derlemesi daha yaptık. Yanlış bildiğimiz bilgiler varmış, hem de baya yanlış bildiğimiz, bunları beraber okuyup öğrenelim mi?

İlk olarak gece buzdolabı kaçamağını sevenlere müjde; gece yemek yemek insanı şişmanlatmazmış. Yapılan araştırmalara göre, günün hangi saatinde yediğinizin değil, ne kadar yediğinizin önemi var. İsveç’te yüz elliye yakın, ortalama ağırlıktaki obez kadınbuzdolabi-kacamagi-erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre, yemek yeme zamanının kilo artışında bir farkı olmadığı anlaşılmış. Bundan yola çıkarak yapılması gereken basit diyebiliriz aslında: Vücudunuz ne kadar kalori yakıyorsa ondan daha az kalori almanız yeterli.

Annelerimiz bu maddeyi okuyunca “Bak gördün mü, ben boşa demiyorum.” diyecektir muhtemelen; çünkü onları haklı çıkartacak bir gerçek bu: İnsan vücudunun en çabuk kafa kısmından soğumaya başladığını biliyor muydunuz? Amerikan Ordusu’nun rehberinde bile vücut ısımızın yüzde 40’ı ile 50’sinin başımızdan kaybettiğimiz yazmakta. E bu da gösteriyor ki annelerimizin şapkanı unutma, sözünü yabana atmamalıyız.mona-lisa-tablosu

Mona Lisa’nın kaşlarına hiç dikkat ettiniz mi? Birçoğumuz o tabloyu ezbere biliriz ama o detaya dikkat etmemişizdir belki de. Mona Lisa’nın kaşları yoktur; çünkü Rönesans Döneminde kaşları kazımak modaydı.

Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz iyi kötü; ama her ıvır zıvırını biliyor muyuz? Mesela dalgınlığınıza denk geldi, açtığınız sekmeyi kapattınız ctrl+shift+t tuşlarıyla kısayoldan kapanan sekmeyi geri getirebilirsiniz.

Biz kadınların asla kabul etmeyeceği ama maalesef yine kanıtlanmış olan bir gerçek de tartışma sonrasında kadınlar erkeklere oranla daha zor sakinleşiyor. Bu durumda beyler de hanımları kızdırmamaya dikkat edecek demektir.

Bir laf vardır zıt kutuplar birbirini çeker, diye. Zıt olan iki karakterdeki insanın birbirlerine daha çekici geldiğini düşünürüz. Oysaki bu düşüncenin yanlış olduğu, kanıtlanmış bir gerçek. Yapılan araştırmalara göre, insanlar kendilerine benzeyen insanlarla zaman geçirmekten daha çok hoşlanıyorlar. Aynı şeylerden zevk alan, ortak ilgi alanları ve aynı yaşam şekline sahip olan insanlar daha iyi anlaşıyormuş.

 

Alarmı beş dakika erteleyip 3 kez art arda yatanların ülkesi burası. Ama uzmanların dediğine göre, ertesi gün erken kalkm964648-alarmayacağını bildiğinde o günü daha pozitif geçiriyor insanlar. Bizim ülkemizde de cuma günleri sadece mübarek olduğundan sevilmiyor değil mi?

Son olarak Pratik olsun diye sakızı yutan çok fazla insan var. Tabi onlar o sakızın bağırsaklarına yapıştığını, hatta yıllarca onu dışarı atamadıklarını bilmiyorlardır, eminim ki.

Gözde EMLİK

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.