han-robot-humanoidHong Kong elektronik fuarında tanıtılan “Han” isimli insansı robot, karşısındakiyle diyalog kurabiliyor. İnanılır gibi değil; ama gerçek evet, Han mobil bir uygulama sayesinde tek bir butonla gülebiliyor, göz kırpabiliyor ve hatta sarhoş taklidi bile yapabiliyor. Kısacası evinizin yeni bir ferdi olabiliyor. Sizi anlıyor, dinliyor, cevap veriyor. Bildiğiniz capcanlı bir insan, hayatınıza katılıyor.

İnsan mimiklerini de taklit edebilen insansı robot Hanson, Robotics firması tarafından geliştirildi. Yüzündeki 40 ayrı motor sayesinde bu taklitleri yapan Han, gözlerinde ve göğüs bölgesinde bulunan kameralar sayesinde çevresindekilerin yüzünü, cinsiyetini ayırt edebiliyor; mutlu mu üzgün mü olduklarını anlayabiliyor, hislerinize göre davranıyor.640_han-robot

Şirket, Han’ın kadın versiyonu olan Eva isimli robottan da bu yıl içinde yüzlerce üreterek piyasaya sürmeyi planlıyor. İlk olarak geçtiğimiz ocak ayında Almanya’da bir fuarda görücüye çıkarılan robotun 3 ayrı pazarı 360_ATS_HANSON_ROBOTICShedefleyerek üretildiği söylendi: Birincisi otel/pansiyon gibi mekanlarda konukları resepsiyon masasında karşılayabilecek şekilde kullanmak. İkincisi eğlence sektöründe gazinolarda, kumarhanelerde, eğlence parklarında insanları eğlendirmek. Üçüncüsü ise tıbbi bakım alanında yaşlıların bakımına yardım etmek amacıyla kullanılması planlanıyor.

Bakalım gün geçtikçe hayatımızı saran teknolojinin daha ne gibi nimetlerini göreceğiz.

 

 

Gözde EMLİK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.