IMG_5033Engelli olmak aslında nedir? Engelli olan bir insan diğerlerinden farklı mıdır? Ya da engelli insanlar diğer insanların yaptığı zorlu faaliyetleri yapamazlar mı? Hayır, tabii ki yaparlar, yeter ki biz de onlara destek olalım. Türkiye’de yaklaşık 14 yıldır toplum tarafından dışlanmış engelli bireyleri destekleyen, hem de bu işi gönüllü olarak yapan bir dernek var: Alternatif Yaşam Derneği hem engellileri destekleyen hem de onları normal birey sınıfına taşıyan bir kurum. Düşler Akademisi ise bu gönül derneğinin en büyük projelerinden bir tanesi.

Yaklaşık 14 yıl önce derneğin kurucusu Ercan Tutal, “Dalmak Özgürlüktür” adıyla engelli insanlara dalış dersleri verdi. Projesi belgesele dönüştürüldü ve uluslararası alanda da ses getirdi. Bu projeden sonra Alternatif Yaşam Derneği’nin konsepti de oluşmuş oldu. İlk olarak 2008’de İstanbul’da açılan Düşler Akademisi, eğitimlerine sanatsal faaliyetlerle başladı. Yaklaşık 6 yıl sonra da Antalya-Kaş’a açılan Alternatif Yaşam Derneği’nin yeni Düşler Akademisi Okulu, zaten var olan konsepti biraz daha genişletti. Sanatsal faaliyetlerin yanına kamp faaliyetlerini de ekleyen okul, Türkiye ve Dünya’da yaşayan bütün engelli insanlara dost eli uzatmış oldu.IMG_5027

Düşler Akademisi’nin gönüllü öğretmenleri ve Kaş Düşler Akademisi’nin kurucularından Okan Nalçacı, öğrencilerine bir öğretmenden çok bir kardeş, bir ağabey olmayı amaçlıyor. Öğrenciler kendi yemeklerini kendileri yapıp kendi bulaşıklarını ve çamaşırlarını kendileri yıkıyorlar. Odalarını kendileri kurup yeri gelirse çadırlarında kalıyorlar. Bunların yanında tiyatro, müzik, drama, binicilik, dalış, tarlada çalışmak ve tracking gibi birçok etkinlikte de bulunuyorlar. Düşler Akademisi için ülkemize yeni sanatçılar yetiştiren bir kurum da diyebiliriz. Müzik dersi alan öğrenciler konserler verirken, aşçılık dersi alan öğrenciler de büyük şirketlere catering hizmeti vererek kendi paralarını kazanıyorlar. Ayrıca akademi, öğrencilerine kendi bünyesi içerisinde ileride gönüllü eğitmen olma fırsatını da tanıyor.

DSC_2262Düşler Akademisi’nde ders alan öğrenciler, 2. yılda akademinin kurduğu Social Inclusion Band ismindeki müzik grubuyla konserlere ve festivallere katılıyorlar. Her kış Babylon‘da konser verip kendi paralarını kazanma şansları oluyor. Öte yandan Film Atölyesi’nde ders alan öğrenciler ise filmler çekip yarışmalara katılıyorlar. Hatta bir ödül şimdiden gelmiş bile. Akademi de bu başarıya kayıtsız kalmayıp geleceğin yönetmenlerine iş imkânları yaratmaya çalışıyor. Anlaşmalı olan şirketlerle irtibata geçiyor, filmleri öğrencilerin çekmesini sağlayarak para kazanmalarına imkân yaratıyorlar.

Çeşitli etkinlikler yapıp öğrencilerine özgüven kazandıran akademi, ürettiği çeşitli projelerle de diğer tüm toplumsal sorunlar yaşayan engelli öğrencilere ulaşmaya çalışıyor.

Örneğin son projeleri “Kızlar Atağa Kalkıyor!” projesi 3 Ağustos’ta başladı ve 6 haftalık eğitim süreci daha bitmemişken büyük bir ilgi gördü. Ergenlik çağındaki kızların yaşadığı sorunları temel alan projenin amacı, onların bu dönemlerini özgüvenle ve sağlam bir kimlikle tamamlamaları. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın işbirliğiyle yürütülen proje, her hafta 12 kız öğrenciye kapılarını açıyor. Ayrıca sosyal girişimci adaylarına ve sosyal lider adaylarına 2-3 günlük eğitimlerle sosyal girişimlerini kolaylaştırmak için dersler veriliyor. Öte yandan büyük şirketler personellerini burada bir kampa sokup dersler aldırarak iş verimliliklerini arttırmayı amaçlıyorlar. Kurucularının Ashoka üyesi olması nedeniyle yurt dışındaki bireylere de kolayca ulaşabildiklerini belirten gönüllü öğretmenler yurt dışından gelen öğrencilerinin de ciddi bir sayıda olduğunu söylüyor.DSC_3707

Güneş enerji panelleri sayesinde kampın elektriğinin yüzde 40’ını kendi üreten akademi, oyun alanlarını da tamamen geri dönüşümden üretmiş. Ayrıca voleybol sahası gibi birçok spor alanı da bulunan akademide çadır alanları, müzik odaları, en önemlisi Mehmet Uluğ müzik evi, film atölyesi ve yüzlerce kitabın bulunduğu büyük bir kütüphane yer alıyor. Kurucu Nalçacı, tanıdığımız birçok sanatçının da ziyarete geldiğini ve gelmeye devam edeceğini belirtti. Hiyerarşinin burada geçerli olmadığını da ekleyen Nalçacı, “Burayı Ercan Beyle beraber kurduk ama yeri geliyor biz de tuvalet temizleme giriyoruz.” dedi.

IMG_5053
Kendisini tamamen engelleri ortadan kaldırmaya adamış birçok gönüllü bireyin bir araya gelerek oluşturduğu Düşler Akademisi, adının verdiği ağırlıktan gram şaşmamış. Aynı çizgide durmayıp her zaman görüş alanlarını genişletmeyi planlayan bu okul, yardıma ihtiyacı olanların düşleri olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

IMG_5040 - Kopya

IMG_5041 IMG_5074
IMG_5043 IMG_5064

 

 

HABER : İBRAHİM EFEOĞLU

FOTOĞRAF : ORKUN UMUT GEZER, DÜŞLER AKADEMİSİ MEDYA

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.