Müslüm Gürses’in ölümü üstünden şu an iki yıl geçti. Bilinen adıyla Müslüm baba sanırım hiç unutulmadı. “Nilüfer” parçasının tüm dizi ve filmlerde kullanılmasıyla ve şu an Beş Kardeş dizisinde kullanılan “hangimiz sevmedik çılgınlar gibi” ile sık sık hatırlıyoruz.

320d0398b-1Müslüm Gürses ve dinleyici kitlesi(Müslümcü kadro), bir neslin korkulu rüyasıydı. “Müslümcüyüz ulan!” yada “Müslüm babaaa” bağrışını duyduğun zaman anlardın bi yerlerde kan akıyor. Müslüm Gürses`in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu oldu, doktora tezleri dahi yazıldı. Merak edenler vikipedia da bakabilir. Müslüm baba’nın şarkıları için “bizim afyonumuz” diyen bir kadrodan bahsediyoruz. Efsane jiletçiler ve mazoşistlerden yani.

Müslüm Gürses bu kitlesi ile çok eleştiriye maruz kaldı. Hiç birini dinlemeyip kendi yolundan devam etti. Baktı ki hayranları ölmeye başladı, aileler yıkılmaya başladı, Müslüm Gürses televizyonlardan bile uyardı. Konser önlerinde satılan jiletlerin hikâyesini ve o jilet satanları nasıl tokatladığını anlattı. Dinlemediler babalarını kestiler kendilerini ve baba o zaman fark etti ki devir değişti.

62701_560962417262399_633963854_nO günden sonra plak şirketini değiştirdi. Ocak 2006`da Gönül Teknem adlı albümü raflardaki yerini aldı. Bu albüm Müslüm Babanın değiştiğini göstergesi olarak kazındı hafızalar.  Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” albümü ile Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine çarpıcı bir albüm “Sandık” ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü.

 

Son fotoğrafı

Son fotoğrafı

Müslüm Gürses’i eleştiren o elit kesim bir anda Müslümcü oldu. Haklılardı zaten. Arabeskin efsanesi artık pop-rock şarkılar söyleyen biriydi. Bir kola markasının reklamında “BRRRRRRR!” repliğiyle birçok insan kazandı. Sevildikçe sevildi. Yerlere göklere sığdırılmadı. Fakat jiletçi Müslümcüler Babalarına küstüler. Hatta hasta yatağında bile yalnız bıraktılar. Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Kendisine iki solunum cihazı bağlandı ve 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu hastanede hayatını kaybetti.

Velhasıl kelam, Müslüm baba 7den 70 e herkesin sevgilisi olarak gözlerini yumdu. Jilet parçaları artık hatırlanmıyor bile. Bizde onu o “BRRRRRRRR!” ve içten kahkahasıyla sevdik. Rahat uyu Müslüm baba. Sana buradan söylemek istiyorum. Beşiktaş’a yeni bir zenci geldi. Hala çapraz bağları kopmadı. Tüm Beşiktaş seviyor. Hatta senin Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi şarkını değiştirdiler. Güzelde olmuş ağıza dolanıyor. Neyse neydi o jiletçi kadro be!

 Doruk DEMİRÜSTÜ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.