maxresdefault

Nightcrawler (Gece Vurgunu) için yılın en iyi filmleri arasında yakıştırmasını yapsak, Oscar yapımlarına haksızlık etmiş olur muyuz? Bugüne kadar senaristliğiyle öne çıkan Dan Gilroy ilk kez yönetmenlik koltuğunda oturuyor. Nightcrawler, yozlaşmış medya ve hayatın ucuzluğu konularını ele alan üst düzey bir gerilim filmi.

nightcrawler4

Başkarakterimiz Lou Bloom (Jake Gyllenhaal), hayatta başarının peşinden koşmak isteyen, masum fakat hırslı bir hırsızdır. Bu sektörde kendine yer bulamayacağını düşünmüş olmalı ki, kendini elinde kamerayla sokaklarda bulur. Amerika’nın karanlık, hareketli ve gergin bölgelerinde gece muhabirliği yaparak haber toplar ve ajanslara satarak para kazanır. Louis, artık sokaklarda haberin kokusunu alan, haber için canını tehlikeye atan, hiçbir engelde yılmayan usta bir gazeteci olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir: Ölümü göze alan, suçu görmezden gelen ve meslektaşlarını haber için ölüme terk eden bir gazeteci!

NIGHTCRAWLER

Haberleri sattığı ajansın müdürü Nina (Rene Russo), çekici ve mesleği söz konusu olduğunda açgözlü olabilen bir kadındır. Louis, hırsı arttıkça işleri büyütür ve raitingin güçlü olduğu vahşet haberleri peşinden koşmaktan kendini alıkoyamaz. Çünkü Nina, insanların televizyonda kan ve şiddet görmeye bayıldıklarını bilmektedir.

Nightcrawler, gece filmi olması dolayısıyla son derece karanlık ve boğuk bir havaya sahip. Baştan sona gerim gerim gerileceğinizden emin olabileceğiniz, Dan Gilroy’un üç adet en iyi senaryo ödülü kazandığı ustalık işi filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

Mutlu ÇAYLAK

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.