GRAND BUDAPEST HOTEL

Avusturyalı ünlü romancı, oyun yazarı ve gazeteci Stefan Zweig’ın notlarından esinlenilerek çekilen Büyük Budapeşte Oteli, bu seneki Oscar Ödül Töreni’nin şimdiden favori adaylarından biri. Almanya-İngiltere ortak yapımı olan filmin yönetmenlik koltuğunda The Royal Tenenbaums (Tenenbaum Ailesi-2001) ve Moonrise Kingdom (Yükselen Ay Krallığı-2012) gibi filmlerle birçok kişinin hayranlığını kazanan Wes Anderson oturuyor. Başarılı yönetmen, aynı zamanda filmin yapımcısı ve senaristi. Filmin başrolünde ise başarılı aktör Ralph Fiennes bulunuyor.fiennes_2841396b

Başarılı yönetmen Wes Anderson gibi bir ustanın elinden çıkan filmin, izleyicinin üzerinde bıraktığı temel izlenime ‘değişik’ sıfatını yakıştırmam pek de yanlış olmaz sanıyorum. Hayal gücüyle gerçekliğin zorlandığı tasvirleri ve karakter analizlerini bir çatıda toplayan usta yönetmen bunu bir önceki filmi Moonrise Kingdom’da (Yükselen Ay Krallığı- 2012) da sinemaseverlerin takdirine sunmuştu. Anderson’ın önceki filmlerinden de alışık olduğumuz dili, analizleri ve görsel zekâya hükmeden betimlemeleri, Büyük Budapeşte Oteli’nde görmemek mümkün değil.

İlk olarak 2014-Berlin Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilen Büyük Budapeşte Oteli, festivalde Jüri Özel Ödülü’nü kazanarak Oscar’a da göz kırpmışa benziyor.

the-grand-budapest-hotel-5

Filmin konusu için, Wes Anderson’ın önceki filmlerinde olduğu gibi, bir yorum yapmanın zor olduğunu söyleyebiliriz. Tek cümlede söylemek gerekirse, iki dünya savaşı arasında yaşanan hikâyenin belirli bir mekânda gerçekleştiği bir kovalamaca silsilesi diyebilirim.

Filmin başkarakteri Mösyö Gustave (Ralph Fiennes), meraklı, kurnaz, akıllı ve maceradan maceraya atılan, nevi şahsına münhasır bir kişilik. Son dönemlerde yönetmenliği ile göze çarpan Ralph Fiennes’in hayat verdiği karakter, otelin işleyişinden sorumludur. Çalışanların Mösyö Gustave’dan habersiz tek bir adım bile atması mümkün değildir; o, oteldeki her şeyi bilir, görür ve duyar.

Kadınlara karşı duyduğu aşırı ilgininse tüm otel ahalisi farkındadır. Özellikle yaşlı, sarışın, zengin bayanlara özel bir ilgisi olduğu gözle görülmektedir. Gustave kendisi mutlu ve hayattan memnun olduğu sürece kadınları da mutlu etmeyi bir görev olarak görmektedir.

Anderson, Büyük Budapeşte Oteli’ni naif ve açıkgöz Gustave üzerinden kurgulasa da “lobby boy” karakterimiz Mustafa (Tony Revolori) Gustave’ın emrinde çalışan Mustafa, zamanla onun macerasında kilit rol oynayan bir isme dönüşecektir.

Gustave’in oteldeki aşıklarından biri olan Madame D.’ ölümü sonrası, servetinin en değerli parçalarından biri olan “Elma Tutan Çocuk” isimli tabloyu Gustave’a miras bırakır. Madame D.’nin oğlu bu mirasın üzerine esas karakterimize bol kovalamacalı bir komplo kuruyor ve Büyük Budapeşte Oteli’nin eğlenceli ve heyecanlı olduğu kadar ürkütücü de olan gösterisi kendini gün yüzüne çıkarıyor.

recreate-agathas-look-from-grand-budapest-hotel.1280x600

Bu yıl düzenlenecek Oscar Ödül Töreni’nin en güçlü adayları arasında bulunan Büyük Budapeşte Oteli, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Özgün Senaryo” dâhil olmak üzere toplam 9 dalda aday gösterilen büyük bir yapım. Birkaç Oscar heykelciğini kucaklaması muhtemel filmlerin başında gelen Büyük Budapeşte Oteli, Wes Anderson’un zekâsı ve yaratıcılığıyla hayal gücünün doruklarına ulaştığı sıra dışı bir eser olarak izleyicinin de favori Oscar adaylarından biri.

Müziklerini ünlü Fransız besteci Alexandre Desplat’nın yaptığı filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz. Tüm dünyanın merakla beklediği, birçok iddialı filmin boy gösterdiği Oscar’da ödül kazanır mı bilinmez. Ancak heyecanı, aksiyonu ve eğlencesi bol bu yapımı geç kalmadan izlemeniz dileğiyle. İyi seyirler.

Mutlu ÇAYLAK

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.