evlilik-komikÇocukluğunuzda hepiniz evcilik oynamışsınızdır. İtiraz edeceğinizi pek sanmıyorum. Büyümeye başlayınca oyun ciddileşmeye başladı. Ciddileşmenin ilk adımı gidip kızların saçını çekmek oldu. Kızlar içinse daha o zamandan bu harekete bağırmak, ağlamak oldu. İşte orada anlamamız lazımdı aslında işin ucunun iyi bir yere gitmediğini. İkinci aşama erkekler olarak bir kıza açılmaktı, başarıyla yerine getirdik. Bazen reddedildik, bazen olumlu yanıt aldık, yine de bir köşe başında suskun suskun, kaçamak bakışlarla izleyip utana sıkıla oturduk. Kızların bu konuda gelişimini pek inceleyemedim. Üçüncü aşamaysa ölümcül triplerle başa çıkma. Başarılı ya da başarısız, bu adımı da atlattık varsayalım. Son aşama evlenme teklifi ve evlilik. Aslında her şey evcilik oynarken ne güzeldi değil mi?

Peki neden evleniyoruz? Çoğumuz evliliğe koşar adım giderken, diğer yarı neden istemiyor evlenmeyi? Bu evlilikten ne bekleniyor? Aslında tüm bu soruların yanıtı basit. Sadece etrafınıza bakın. Ufak nedenlerle başlayalım, neden kızlar evlenmek ister? Yüz kişiye sorduk on klişe cevap aldık. Bu klişelerle sizi yazıdan uzaklaştırmayacağım, işime de gelmez zaten. Basit biz özetle: gelinlik aşkı, çocuk sevgisi –ki bu bana göre en tehlikelisi-, statiko yani popüler adıyla para ve sosyal sınıf sevgisi, günümüzün korkulu rüyası aile baskısı, toplum baskısı gibi şeyler. Tek tek ele almak isterdim fakat yazı uzar da uzar. Tek başlıkla kelimeyle atlamak istiyorum: ÇOCUK.

Hem cinslerimin belli bir bölümü evlilikten kaçar -bana göre haklılar da-, aramızda nadir birkaç tip yeterince-komik-degilmis-gibi-faizsiz-erken-evlilik-kredisi-13985de var. Onlara da sorduk neden evlenmek isterler diye. Yine klişe aşk böceği adam çıktı ve sorularımı cevapladı: aşık olmak ve çocuk istediği içinmiş. Belli bir kesimse mahallenin çöpçatan teyzeleri, anneleri doldurduğu için ya da düzenli cinsel hayat için dediler. Cinsel hayat diyeni kınayalım, hep beraber: “Çık, çık, çık”. Korkunçtur ki cinsellik için evlenenler var. Neyse, kendi tercihleridir, saygım var. Buyurun önden geçin! Bana göre erkeklerin evlenme sebebi kısa bir bilinç kaybı olabilir. Daha benim önümde zaman var -bi ‘terslik olmazsa tabi!

Enteresandır ki, o kafamızda oluşan “Kadınlar her zaman evlenmek ister.” tabusunu yıkan kadınlar da var. Onlara da sordum. Evet hala kötü bakıyorlar… Birkaç kişi klişelerden devam etti: “Kariyer yapmak istiyorum ben taam mı?!” dediler, koşarak uzaklaştım. Bir günde bu kadar klişe yeter derken bir başkası çıktı “Beyefendiciğim, çocuk sorumluluğunu kaldıramam ben.” dedi. Uç noktadan iki klişe, orta yolu yine marjinal kızımız verdi: “Özgür olmak için.” dedi. Hak verdim, Türkiye’de bu kadar ön yargı, bu kadar baskı olmasına rağmen güçlüymüş, dedim, devam ettim. Jürimizin kararıyla bu turun galibi, marjinal kızımız.

Son olarak erkeklere sordum: “Abi güzel, evlenmek istemiyorsunuz, ama neden?” Birçoğu boş boş baktıktan sonra “E moruk, özgürlük.” dediler. Hak verdim adamlara. Özgürlük biraz sert kaçıyor. Baskılar olduğu doğrudur, kızlı erkekli hepimizin dili yanmıştır. Milletçe ne kadar rahatız diye geçinsek de bir yamukluk vardır. Aradan sıyrılan bir klişe canavarı “Uygun kadın bulamıyorum.” dedi, linç ettik. Bu çook uzun yazıdan görebileceğiniz:

1- Türkiye adeta bir klişe cenneti

2- Kızlarımız çocuklara aşık

3- Erkeklerden de evlenmek isteyen varmış –beni çok şaşırttı-

4- İki tarafın da evlenmek istemek ve istememek için haklı sebepleri var

5- Evcilik sanılan evlilikler yapılıyor. Çünkü, oyy çocuk yapayım, oyy eve para götüreyim de hanımla çocukla yiyeyim, dünyası yok. Bu yüzden evlilikler kısa sürmeye devam edecek.

6- Evlenmeyin

7- Hadi evlendiniz çocuk yapmayın

8- Hadi oldu hata çocuk yaptınız, düzgün eğitim verin

9- Eğitim verdik hayırsız çıktı, it-uğursuz oldu, derseniz 6. maddeye geri dönün ve çocuğunuza

bunu uygulatın.

Sevgiyle kalın, evlenmeyin.

 

Doruk DEMİRÜSTÜ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.