ELMASI KIZARMIŞ OSCARLILAR
Dünyanın en bilinen sinema ödülü, yarın 87. kez sahiplerini bulacak. İlk olarak 1929’da Los Angeles’da dağıtılan ve “Akademi Ödülleri” olarak da bilinen Oscarlar için her yıl şubat ayında görkemli törenler gerçekleştiriliyor. Bu heykelcikleri defalarca alan, birçok kez aday olan, ilk filmiyle aday olup ödülü ilk adaylığında alan, kısacası Oscar’ın dikkat çeken sahiplerini inceleyip bundan sonraki törenlere ince bir hazırlık yapmak ister misiniz?

Bugüne kadar en çok ödülü kapma başarısını gösteren filmlerse; 11 heykelcikle Ben-hur (1959), Titanic (Titanik- 1997) ve tabiki Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi).

BenHur-Before

Malesef bazı yapımlar bu filmler kadar şanslı değil; 11 dalda adaylığa rağmen hiçbir ödül alamayan The Turning Point (1977) ve The Color Purple (Mor Yıllar- 1985), Oscar tarihinin en şanssız adaylarının başında geliyor.

En çok adaylıkla zirvede olan filmler; 14 dalda adaylıkla All About Eve (Perde Açılıyor-1950) ve Titanic.

“Big Five” adı verilen, beş büyük ödülün, yani “En İyi Senaryo”, “En İyi Film”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerinin hepsinin birden sahibi olmayı başaran üç film var: It Happened One Night (Bir Gecede Oldu-1934), One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu-1976), The Silence Of The Lambs (Kuzuların Sessizliği-1991)

Lord Of The Rings, en çok ödül alan filmler arasında olduğu gibi Oscar’ı alan ilk fantastik film olarak da listenin yıldızı.

two-towers-badasses

Beauty And The Beast (Güzel ve Çirkin-1951) animasyon dalında gösterilen ilk filmdir.

60 adaylıkla Walt Disney (22 ÖDÜL) Oscar’ın doğumundan bugüne kadar en çok aday olan yapımdır.

16 adaylıkla Merly Streep bu ödülün demirbaş adayıdır.

Oscar’ın en küçük sahibi 6 yaşında ödül alan Shirley Temple.

Heykelciği alan en yaşlı oyuncuysa Driving Miss Daisy (1989) filmiyle Jessica Tandy olmuştur.

4 Oscar’la en iyi yönetmen ödülünü en çok alan isim John Ford’dur.

Bazı oyucuların yıllarını vererek yapamadıklarını yapan ve sadece ilk oyunculuk deneyimleri ile ödüle ulaşmayı başaran Shirley Booth, Julie Andrews, Barbara Streisand ve Marlee Maltinen şanslı isimlerin baında geliyor. Aynı şekilde aralarında Kevin Costner ile Robert Redford’un da bulunduğu bazı yönetmenler de ilk yönetmenlik deneyimlerinde büyük ödülün sahibi olmayı başardılar.

Oscar Ödülleri, 87 yıldır Hoollywood’a emek veren isimlerin karnesi niteliğinde bir ödül ve biz de bu sınıfın elması kızaranlarına ufak bir göz atmış olduk en iyileri inceleyerek.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Gözde EMLİK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.