Duman grubunu herhalde sevmeyen yoktur. Grubun tarzını beğenmeyenler bile sırf yazdıkları şarkılar için en azından birkaç defa mutlaka dinlemiştir onları. Peki, şimdi gruba ait birçok şarkının sözlerinin altını dolduracak ve o şarkıların zihninizde daha vurucu olmasını sağlayacak bir hikaye dinlemek ister misiniz?

“Başkasının aşkıyla aşık olunmaz” derler ama etkileyici bir aşk hikayesi dinleyen herkes Mecnun’a, Ferhat’a atıfta bulunur ve onlar gibi sevmiş, derler hep. İşte bu hikayede Mecnun’a da Ferhat’a da yer yok, seven Kaan gibi sevmiş çünkü… Duman grubunun solisti Kaan Tangöze’nin Ahu Paşakay adında bir sevgilisi vardır. 1995 yılında Türkiye 4. güzeli seçilen Ahu’nun anne babası ayrı olduğu için sorunlar yaşadığı ve o dönemde psikolojik destek aldığı söylenmektedir. Ahu’nun babası ise hür ve kabul edilmiş büyük Mason locasının kurucularındandır. Grubun “Köprüaltı” adlı şarkısının klibinde de oynayan Ahu’yla güzel bir birliktelik yaşayan Kaan Tangöze, birgün sevgilisiyle bir tartışma yaşar.

Tartışmadan birkaç gün sonra “Belki Alışman Lazım” isimli yeni albümlerinin tanıtım gecesi ve ilk konserlerini vermek için Kemancı Bar’da sahneye çıkar Duman.
Albümdeki “Elimdeki Saz Yeter Canıma”, “Oje”, “Haberin Yok Ölüyorum” ve “Bal” isimli şarkılar tıpkı bir önceki albümde yer alan “Köprüaltı” ve “Senin Gibi” adlı şarkılar gibi Kaan tarafından Ahu’ya ithafen yazılmıştır.

Kaan konser boyunca Ahu’yu göremese de, kavgalı oldukları için Ahu arkalarda da olsa, kendisini dinlemeye geldiğini düşünür ve kendisini affettirmek için art arda onun için bestelediği şarkıları okur.

Ama aslında Ahu o gece Kemancı Bar’a gelmemiştir. Geceye katılan bir kız arkadaşına cep telefonundan ulaşır ve şarkıları oradan dinler. Ne zaman ki Kaan’ın kendisine yazdığı şarkılardan en sevdiği olan “Bal” isimli şarkıya sıra gelir, işte o an telefon kesilir. Çünkü Ahu, Kaan tamda sahnede “Bal”ı okurken evinde kendisini dolabının demirlerine asarak intihar eder. Haberi konserden hemen sonra alan Kaan haftalarca evinden çıkmaz ve ailesi dahil kimseyle konuşmaz.
Bu olaydan sonra “Bal” şarkısını sadece bir kez çalar Duman. Açık Hava Tiyatrosu’nda verilen konserde, Kaan şarkı boyunca sırtını seyirciye döner gökyüzüne bakarak ve ağlayarak son kez söyler sevgilisine yazdığı şarkıyı. Bundan sonraki konserlerde söylemesi için “Bal” diye tempo tutan hayranlarına da elleriyle gökyüzünü gösterir ve şarkıyı söylemez.

Sevgilisini kaybettikten sonra verdiği bir başka konserde de onun için yazdığı “Haberin Yok Ölüyorum” şarkısını gözyaşlarıyla birlikte söyler.

Bazı şarkılar vardır, sigara kullanan biri değilseniz bile o şarkıyı dinledikten sonra mutlaka bir tane yakarsınız. Tıpkı grubun 2005 yılında çıkardığı “Seni Kendime Sakladım” albümünde yer alan ve yine Ahu’ya ithafen yapılan “Yanıbaşımdan” şarkısı gibi. Şarkının sonundaki sözler, Kaan ile Ahu arasında yaşanan son tartışmada birbirlerine söyledikleri sözlerdir.

“Darmaduman” isimli son albümlerinde yer alan “Yürek” şarkısı ise bu hikayeyi bilenler için çok daha anlamlıdır, özellikle de klibiyle birlikte.

Kimse unutmak için sevmez belki ama 10 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Kaan unutmuş mudur diye sizde kendinize soruyorsanız, bize yorum yapmak düşmez, bırakalım onu da Kaan cevaplasın.

Mehmet Emin Oral

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.