Vahşi doğada geçen bir hikâyeyi anlatan “Diriliş”(Revenant), başrolünde Leonardo DiCaprio’nun oynadığı ve Alejandro Inarritu’nun yönetmenliğini üstlendiği 88. Akademi Ödülleri’ne 12 dalda aday oldu.

The-Revenant-633x356Geçen yıl “Birdman” ile Oscar kazanan yönetmen Inarritu’nun ve yıllardır ödül kazanamayan Leonardo DiCaprio’nun buluşmasıyla ortaya çıkan “Diriliş” bakalım bu gece düzenlenecek Oscar ödül töreninde hak ettikleri başarıya kavuşabilecekler mi?

Birkaç cümleyle Diriliş’i anlatmak gerekirse:  İskoç kökenli bir avcı olan Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) Dakota adıyla bilinen bölgede gerçekleştirilen bir keşif gezisinde, bir ayının saldırısına uğrayarak ölümcül bir şekilde yaralanır. Hayatta kalma umudu çok zayıf olan Glass, arkadaşları tarafından vahşi doğada ölüme terkedilir, oğlu da öldürülür. Müthiş bir dayanma gücüyle hayatta kalmayı başaran Glass, oğlunu öldüren John Fitzgerald’dan (Tom Hardy) intikamını alabilmek için tüm Amerika’yı baştan başa dolaşmaya hazırdır.

Dünyada ve Türkiye’de vizyona girdiği tarihten itibaren birçok sinemasever tarafından yılın en iddialı yapımı olarak gösterilen “Diriliş”, bugüne kadar hiç Oscar’ı bulunmayan Leonardo DiCaprio’nun usta oyunculuğu ve filmin senaryosuyla filmseverlerin hayranlığını kazandı. Herkes bu gece düzenlenecek Akademi Ödülleri’nde Diriliş’in ve Leonardo DiCaprio’nun ödül kazanmasına kilitlenmiş durumda. “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü için birçok sinemasever DiCaprio’dan başkasına kazanma ihtimali vermese de “En İyi Film” ödülü için bazı sinemaseverler “Spotlight”ın da iddialı olduğu düşünüyor. Yönetmen Inarritu’ın heyecanı da bu gece için farklı olsa gerek… Geçen yıl “Birdman”le en iyi yönetmen ödülünü kucaklayan Inarritu, bu yıl da “Diriliş”le sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmak istiyor.

Diriliş’e Bilimsel Destek

“DİRİLİŞ” filminin seyirci üzerindeki etkisinin, gösterime girmeden önce bilimsel olarak araştırıldığı ortaya çıktı. ABD’nin 4 kentindeki dicaprio-in-the-climactic-scene-of-the-revenantsinema salonlarında, özel bir bileklik ve bilgisayar programı ile izlemeye alınan seyircilerin filmde sık sık heyecanlandığı görüldü.

Filmin ilk 26 dakikasında izleyenlerin kalp ritimlerinin hızlandığı ve vücut ısılarının arttığı belirlendi. Ayrıca seyircilerin 156 dakikalık filmin toplam 75 dakikasını “hareketsiz ve koltuklarına çakılı” hâlde izlediği de tespit edildi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.