Bu akşam 381. kez karşı karşıya gelecek olan Fenerbahçe ve Galatasaray’ın rekabet tarihine bir göz atalım dedik.

 

Parçalı ve çubuklunun ezeli rekabeti, 17 Ocak 1909 yılında özel bir kupa maçıyla başladı. Yani, günümüzde dünya sıralamasında, en iyiler arasında gösterilen bu rekabet, asırlık bir maziye sahip. Diğer adıyla kıtalararası derbi, Galatsaray-Fenerbahçe rekabeti bugün 381. randevusunda bir kez daha sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın da ilgisini Kadıköy’e çekecek.

Öncelikle çubuklulardan başlayalım, rekabetin Asya tarafıyla. Fenerbahçe 1907 yılında Londra Sefareti Başkâtibi Nuri Bey’in oğlu Ziya Bey ile Harekât Ordusu Feriki Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey ve de ünlü edebiyatçı Samipaşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Necip (Okaner) Bey tarafından kuruldu. İlk renkleri papatyada bulunan ve çiçeğin kıskançlığını ve temizliğini sembolize eden sarı ve beyaz renklerdi.

fenerbahce___cubuklu_2_by_anasonmania-d67ttx8Fenerbahçe, Avrupa kupalarında en çok boy gösteren 2. Türk takımı. Avrupa kupalarındaki en büyük başarısını 2007-2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynayarak alan Fenerbahçe, ayrıca 2012-2013 sezonunda da Uefa Kupası, yeni adıyla Uefa Avrupa Ligi’nde yarı finale kadar yükseldi. Avrupa kupalarında Galatasaray’ın biraz gerisinde kalan sarı lacivertliler derbilerde ise ezeli rakibine üstünlük sağladı. Oynanan toplam 380 resmi maçta 148 galibiyet aldılar. Bugün 19 Süper Lig şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe’nin 6 tane de Türkiye Kupası şampiyonluğu bulunuyor. Ezeli rekabette Fenerbahçe’nin en farklı galibiyeti ise 2002 yılında aldığı 6-0’lık maç.

Biraz da parçalılardan bahsedelim, yani rekabetin Avrupa tarafından. Galatasaray, 1905 yılında başta Ali Sami Yen olmak üzere Galatasaray lisesi öğrencileri tarafından kuruldu. İlk renkleri Türk bayrağından esinlenilerek kırmızı ve beyazdı. Avrupa kupalarında en fazla boy gösteren Türk Takımı olan Cimbom, 1999-2000 sezonun da Uefa Kupası ve Uefa Süper Kupasını müzesine 1402948327-gs_407805138
götürerek Avrupa’da başarı sağlayan ilk Türk takımı oldu. Ayrıca 15 kez Türkiye kupası ve 19 kez de Süper Lig şampiyonluğu olan Galatasaray, Türkiye kupasında bu bağlamda birinci sırada yer alırken Süper Lig’de de birinciliği ezeli rakibi Fenerbahçe’yle paylaşıyor. Ancak Cimbom’un derbi karnesi Avrupa karnesi kadar başarılı değil. Bugüne kadar yapılan 380 resmi maçta Galatasaray 127 galibiyet alırken 105 maçta berabere kaldı. Kadıköy’deki son galibiyetini de 1999 yılında alan sarı-kırmızılılar yaklaşık 16 yıllık bir deplasman galibiyetine hasretler. Ayrıca kıtalararası derbide, Galatasaray’ın en farklı galibiyeti 1911 yılında aldığı 7-0 lık skor.

Asırlık Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti, bugün 381. randevusuyla futbolseverlerin karşısında olacak. Bu maçın ayrı bir özelliği de iki takımın Süper Lig şampiyonluk sayısının 19 olması. 20. şampiyonluğu alan takımın armasının üstüne 4. yıldızı takacak olması, iki takım için de bu maçı oldukça önemli kılıyor. Yani yine heyecan dorukta ve nefesler tutulmuş durumda.

Yine uyulmayacak belki; ama biz ZevzekHaber ailesi olarak iki takıma da başarılar dileyip FAIRPLAY çerçevesinde bir mücadele olmasını umuyoruz.

İbrahim EFEOĞLU

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.