fft64_mf1425952

Belki de Türkiye’de yaşayan birçok insanın varlığından bile haberi olmadığı bu etkinlik, ülkemizin uluslararası yol bisikleti yarışı. Ve bunu bilmemek değil, öğrenmemek ayıp olur dedik; bilmeyenler için bu ayın son haftası 51.si düzenlenecek olan yarışmanın bilgilerini derledik.

1963’de Marmara Turu adıyla başlayıp 3 yıl sonra uluslararası nitelik kazanan yarışmanın adı 1968’de Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu olarak değiştirildi. Bu etkinlik sayesinde yıllardır birbirinden iyi ve dünyaca ünlü sporculara ev sahipliği yapıyoruz. Tur, 2008 yılından bu yana Alessandro Petacchi, Andrei Greipel, Marcel Kittel, Theo Boss, Tyler Farrar, Mark Renshaw ve Matthew Goss’un da aralarında olduğu en iyi sprinterları ağırlamıştı.

Tur, 26 Nisan pazar günü Alanya’da başlayıp 3 Mayıs Pazar günü İstanbul’da sona erecek. Bu yıl 51.si düzenlenen tura 21 takım, 168 sporcu katılacak. Etkinliğe farklı ülkelerden yarışmacılar da katılacak: İtalya’dan 5, Belçika’dan 4, Avustralya ve ABD’den ikişer, Kolombiya, Fransa, Kazakistan, Polonya, Rusya, Güney Afrika, İspanya ve ev sahibi ülke takımı olarak Türkiye adına birer takım bu büyük organizasyonda yarışacaklar. İstanbul etabı, Boğaziçi Köprüsü’nün iki kez geçilmesiyle son bulacak.

8 gün boyunca Akdeniz ve Ege sahillerinde devam edecek rekabet, yarışmayı kimin kazanacağının öneminden önce uluslararası barışın ve dostluğun değerinin anlaşılacağı ve gelecekte de ülkemizin adının daha iyi yerlere taşınacağına inanarak, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyoruz… Barış için çevrilsin pedallar…

 

Gözde EMLİK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.