3 yaşındayken karanlıkta tek başına yürümeye çalışan ve 6 yaşında da kör olduğunu düşünmenin onu rahatlattığını söyleyen Amerikalı Jewel Shuping dünyada çok nadir görülen bir hastalığın sahibi. Vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğuna sahip olan Jewel; güneşli günlerde güneşe kasıtlı olarak baktığını ve kör olmanın hayallerini kurduğunu söylüyor. 18 yaşına geldiğinde bütün uğraşlara rağmen kör olamadığını; yine de siyah gözlük ve bastonla dolaşarak körmüş gibi hissetmeye çalıştığını ifade etti.

Jewel-Shuping-blind-2

Bu psikolojik/nörolojik rahatsızlığa sahip insanlar fiziksel olarak engelli olmasa da, engelli olmak için istek duymalarına sebep olan bir hisle dünyaya geliyorlar. Bu hastalar, fiziksel formlarının görüntülerine uymadığını düşünüyorlar; tıpkı kör olma isteğiyle dünyaya gelen Jewel Shuping gibi.

*** EXCLUSIVE - VIDEO AVAILABLE *** UNSPECIFIED - UNDATED: Collect picture of Jewel Shuping aged 16 with her baritone. FOR most people becoming blind would be a living nightmare - but for¿Jewel Shuping¿it was the fulfilment of a lifelong dream.¿Jewel, 30, from North Carolina, USA, has Body Integrity Identity Disorder (BIID), a condition in which able-bodied people believe they are meant to be disabled.¿Her need to lose her sight was so strong that in¿2006 she decided to blind herself¿- by having a sympathetic psychologist pour DRAIN CLEANER into her eyes.¿As a young child she would spend hours staring at the sun in a¿bid to¿damage her eyes, acquiring¿her first white cane aged 18 and¿becoming fully fluent in braille by the age of 20. Tired of being¿secretive¿due to the stigma surrounding the condition,¿Jewel is¿now sharing her story to help raise public awareness of BIID and to encourage people with the condition to seek professional help. PHOTOGRAPH BY Barcroft Media UK Office, London. T +44 845 370 2233 W www.barcroftmedia.com USA Office, New York City. T +1 212 796 2458 W www.barcroftusa.com Indian Office, Delhi. T +91 11 4053 2429 W www.barcroftindia.com

Shuping, görme engelli bir insan gibi yaşamaya çalışmış ve engelli alfabesini (Braille) 20’li yaşlarının başlarında akıcı bir şekilde öğrenmiş. “Kör olmayı isteğimi aklımdan çıkaramıyordum, körmüşüm gibi yaşasam da bu yetmiyordu, gerçekten öyle olmasını istiyordum.” diyen Shuping 2006 yılında bu konudaki ilk girişimini yapmış. Kanada’da kendine bu konuda yardımcı olabilecek bir doktor bulmuş ve oraya gitmiş.

Gözlerine lavabo açmak için kullanılan kimyasal maddeden damlatarak kör olan kadın, çok acı çekerek de olsa hayaline kavuşmuş. Hastanedeki diğer doktorlar duruma son anda müdahale etmeye çalışmışsa da başarılı olamamışlar. Jewel Shuping kendi isteğiyle sonunda kör olmayı başarmış ve ona yardım eden doktorun ne yazık ki ismi de, hakkında açılan dava olup olmadığı da bilinmiyor.

Jewel-Shuping-blind-1

Genç kadının başına gelenin kaza olmadığını öğrenen ailesi, onu evlatlıktan reddetmiş. Jewel ise doğuştan beri böyle olması gerektiğini düşündüğünü ifade ediyor.

Aslında Jewel Shuping’in hikâyesi, vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu olan insanlara ders olacak nitelikte. Genç kadın, bu konuda geç kalmış da olsa erken tedaviyi seçenlerin bu kadar ciddi bedeller ödemek zorunda olmayacağı düşüncesinde.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.