Bir futbol maçı düşünün. Top var olmasına var da pek kimse önemsemiyor. Amerikan futbolunun daha sert hali olan rugby’i bildiniz mi? Hah, işte o tarzda biraz. Ortalık toz, duman… Karşılıklı iki takımda 27’şer oyuncu var. Eller, yumruklar, ayaklar, dizler… Her şey serbest. Maç 50 dakika. Sahadan çıkış anca sedye üstünde. Maçın ilk düdüğünden sonra oyuncuların yüzde yirmisi civarı oyun dışı kalıyor. Oyuncu değişikliği yok.

Günümüz futbolunun antik ve sert versiyonu diyebileceğimiz Calcio Storico yani Tarihi Futbol köklerini Roma döneminde oynanan Harpastum’dan alıyor. Karşılıklı iki takımın oyuncuları maç boyunca topu kaptırmamak için top olmayan bölgelerin tamamında aktif olarak rakip oyuncularla dövüşüyor, güreşiyor. Kafaya yumruk ve tekmelerin yasak olduğu, yumrukların, dirseklerin, ileri gidilmedikçe boğmanın serbest bırakıldığı, rakibe kafa atınca hakemin faul düdüğü çalmadığı bir futbol maçı. Sahada hormon patlaması mevcut. Abiler çok delikanlı.

 

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 6

 

Oyunun kuralları 1580’de Giovanni de Bardi tarafından yazılmış. Kum sahada topa sahip olmak için  54 kişinin “kapışacağı” sahanın çevresi izleyiciden geçilmiyor, iğne atsan yer çekimine karşı gelir. Sahanın iki tarafındaki dar aralıktan topu geçirenler gol atmış oluyor. Bir hakem ve 6 yan hakem oyunu kontrol ederken saha dışında da yetkililer oyunu gözlüyor. Oyunun hakemi sahanın efendisi kabul ediliyor. Oyuncular yaralansa bile oyun durmadan 50 dakika sürüyor. Oyuncu değişikliği diye bir şey yok. Sahada kan tozla, toprakla buluşup çamur olurken Santa Croce meydanının etrafında insanlar sakin sakin maçı izliyor.

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 8

2007 yılında gerçekleşen bir maçta 50 oyuncu maçta birbirine girdikten sonra kendilerini mahkemede bulunca oyun bir yıllığına yasaklanmış.

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 12

 

1574’te Fransız III. Henry, Venedik’te kalırken kendisinin onuruna bir maç düzenlenmiş. Oyun sonunda etkinlik için “Gerçek bir savaş için çok küçük ama bir oyun için de çok acımasız” yorumunu yapmış. 17. yüzyılda Calcio Storico için duyulan heyecan azalmaya başlamış. Ancak 1930’da geleneksel oyun tekrar hayat bulmuş. O zamandan beri sadece şehirdeki dini bayramlarda oynanıyor. Dövüş sanatları tekniklerine izin veriliyor. Ancak bir kişiye birden fazla rakibin saldırması yasak. Yasaklar delinirse oyuncu oyun dışı kalıyor.

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 9

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 4

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 7

 

calcio storico historic football tarihi futbol brutal siddet kavga spor 16

 

Calcio Storico hakkında hazırlanan bu iki kısa belgesel-habere göz atabilir, maçın nasıl seyrettiğiyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.