Dünyanın çeşitli yerlerinde akıl almaz derecede hayrete düşürecek gelenekleri araştırdık, sizlerle de paylaşalım, siz de bir hayrete düşün istedik.

Bence en tuhaf geleneklerden biri Kolombiya’ya ait. Gelinin annesi gerdeğe giren çiftin yatağının kenarına oturarak ilk ilişkiye şahitlik ediyor. Gine’de ise daha da tuhafı var: Evli kadınla ilişkiye giren adamın el ve ayak parmaklarından biri kesiliyor. Kesilen parça ilişkiye giren kadına yediriliyor.

Brezilya’nın Satere-Mawe kabilesi erkek çocuklar için acı verici ayinler düzenliyor. Tam anlamıyla erkek olabilmek için çocuklar ellerine karıncalardan örülmüş bir eldiven giymek zorundalar. Bu karıncalar o bölgede doğadaki en tehlikeli hayvanlardan biri kabul ediliyor. Bu gelenek Çin’de nesli tükenmekte olan Bo kabilesinde ve Toaraja kabilesinde de görülüyor.

Filipinler’de Limestone Mağaraları ölülerin evi olarak görülüyor. Ölüler mağaralarda yakılıyor ve bu yüzden mağaraların dış yüzeyleri tabutlarla kaplı bir halde.30

İngiliz geleneklerinin en başında kilisede çan çalmak geliyor. Bu şekilde kötü ruhların kovulduğuna inanılıyor. Gelin ve damat kiliseye girerken ve çıkarken çanlar çalınarak yeni evli çifte çiçek atılıyor. Eski bir gelenek olarak Romalılar ölülerle beraber yemek yerler ve onları beslerlerdi. Birçok mezarın yanında unutulmuş çubuklar bulunurdu. Benzer çubuklar İngiltere’de de bulurdu.

Amerika’nın Guam Adası’nda bence dünyanın en “geniş” geleneğini uydurmuşlar; burada bakirelerin evlenmesi yasak. Bakire kızlar bekâretlerini para karşılığı bu işi yapan kişilere veriyorlar.

Japonya ve Rusya’nın yerlisi Ainu Kabilesi, küçük bir azınlık. Bu kabile, doğaya taptığı için doğaya dair bazı gelenekler yaratmışlar. Kabile üyeleri, kendilerini kutsamak için ayıları öldürüyor. Çünkü ayıların ruhunun cennete gittiğine inanıyorlar. Aynı zamanda ayıların insanlar arasında dolaşan tanrılar olduğuna inanıyorlar, bu tuhaf inanışlarına dayanarak kış uykusuna yatmış olan anne ayıları bile öldürüyorlar. Öldürdükleri yetmiyormuş gibi bir de ayin sırasında öldüren ayıların kanını içiyorlar ve etini yiyorlar.

Hindistan da tuhaf gelenekler kategorisinde zirveyi zorluyor. Doğumdan sonra ebeveynler bir araya gelerek yeni doğmuş bebeklerini 1,5 metre yükseklikten atıyorlar. Aşağıda büyük bir örtü tutan köylüler bebeği yakalıyor. Aileler bu geleneğin bebeğe uzun bir ömür ve sağlıklı bir yaşam kazandıracağına inanıyor. Bu yöntem genellikle Müslümanlar tarafından uygulanıyor; ama bazı Hintliler de bu yönteme başvuruyor. Hindistan’dan başka bir tuhaf gelenek daha: Hindistan’da evlere gündeliğe gelen kadınlar evdeki bekâr gencin seksüel ihtiyacını karşılamak zorunda.

Fijili yaşlı erkekler iyice güçten düşünce, ölme isteğini yakınlarına söylermiş. Kararlaştırılan gün geldiğinde de yaşlı erkek, canlı olarak toprağa gömülürmüş. Diri diri gömmeseler mantıklı bulunabilirdi diye düşünüyorum, sonuçta elden ayaktan düşmeden, kimseye muhtaç olmadan ölmek istemek erdemli bir istek olurdu sanırım. Ama diri diri kısmında ciddi sıkıntılar var.

İskoçya’da ise gelin, düğünden bir gece önce aile büyüklerinin ortasına oturarak, onlara ayaklarını yıkatıyor. Bu gelenek, çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor.

laos7 Budistlere göre saçın kazınması, Buda’nın baskıcı saray hayatını reddedip tepki olarak saçını kesmesiyle başladı. Budizm’de azalan saçlar, çoğalan irade; kazınan saçlar ise kazınan dünyevi istekler demek.

Avustralya’nın Tazmanya adasında, kadınlar ölen kocalarının kesilip kurutulan cinsel organını boynuna asmak zorunda. Aslında evlilik sembolü olan alyansı parmaklarından hiç çıkarmasalar bu gelenek biraz daha akla uygun olmaz mıydı?

Afrika’nın Moritanya’sında obezite bir gelenek. Evlenme çağına gelen kızların en az 60, en fazla da 100 kilo olması gerekiyor. Eğer yemek yemezlerse de kızlar cezalandırılıyor.

Dünya’da milyarlarca insan milyonlarca da gelenek var, biz de bunlardan en ilginç, en tuhaf olanlarını derlemeye çalıştık. Bazıları tamamen kalkmış ya da unutulmuş olsa da, bu ilginç gelenekler, insanı ağzını açık bıraktıracak cinsten değil mi? Karar sizin…

Gözde EMLİK

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.