creepy-finlandFinlandiya’nın Imatra şehrinde bulunan Parikkala Parkı, öyle bildiğiniz doğa veya çocuk parklarından değil. Parikkala, korkunun ta kendisi.

Veijö Rönkkönen isimli bir heykeltıraşın çalışmalarının yer aldığı park, tamamen sanatçının korku dolu hayal dünyasını ziyaretçilerine aktarıyor. Parikkala olarak bilinen park, heykeltraşın hayranları tarafından sihirli park olarak da adlandırılıyor. Yılda yaklaşık 20 veya 30 bin ziyaretçi alan Parikkala’da yaklaşık 500 heykel bulunuyor.

Bahçe tasarımı tamamen sanatçıya ait olan park, Rönkkönen’in 2010 yılında ölmesiyle gerçekleşmeyecek bir hayal olarak kalacakken, yardımsever bir girişimcinin destekleriyle, yaratıcısı göremese de, gerçeğe dönüşmüş.

Parkta elleri kelepçeli heykellerden dayak yiyen heykellere, dini içerikli heykellerden olimpiyat temalı heykellere kadar daha aklınıza gelemeyecek karakterlerle karşılaşmanız mümkün. Parikkala hiç şüphesiz en büyük kabus adayınız. Korku dolu saatler geçireceksiniz, uyarısını gitmek isteyen okurlarımıza şimdiden yapalım.sculpture-park-veijo-ronkkonen                             8505020İbrahim EFEOĞLU

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.