Sporu sevin sevmeyin, bilin bilmeyin, duyun duymayın hiç önemli değil. Dünya üzerinde bazı kelimeler, isimler vardır, hava, su, toprak ve ateş gibi. Hayatınızdan eksik edemeyeceğiniz, onsuz olmaz diyebileceğiniz bir çok isim… Bazen sevgiyi, bazen nefreti veya özlemi ifade eder sizin için; ama her zaman anlamı vardır kalbinizin orta yerinde. Dünya üzerinde 7 milyar insan olduğunu düşünürseniz, iddia ediyorum ki Kobe Bryant‘ı, diğer bir deyişle Kobe ismini basketbolu takip etmeseniz de duydunuz.

cieüieü

Bugün bir milat sayılır dünya basketbolunda. Çünkü 1996 yılında henüz genç, yetenekli belki de feleğin sillesini yememiş Charlotte Hornets’den draft edilen ve kariyerinin sonuna kadar tam 19 yıl Los Angeles Lakers’ın sarı çatısı altında top sektiren bir yıldız kayıyor… Yılların yorgunluğu, şöhret ve ihtişamı, Kobe’nin NBA’de sezon sonu basketbolu bırakma kararı almasına neden oldu.

Kariyerindeki başarıları buraya yazma zahmetinde dahi bulunmayı düşünmüyorum; çünkü bu ismi duyduysanız kazandığı 5 NBA şampiyonluğu, yer aldığı 17 All-Star karması, 2 kez konferans finallerinde en değerli oyuncu seçilmesi, 2 kez sayı kralı olması gibi daha da nice başarısını buraya yazmak onun kariyerine saygısızlık olsa gerek.

Kobe Bryant’ın bugüne kadar yaptığı en faydalı şey neydi, biliyor musunuz? Evin bir köşesine atılmış basketbol topunu alarak sahaya inmemizi ve onun yaptıklarını sahada sergileme cesaretinde bulunmamızı sağlamak. Birçok basketbol oyuncusuna örnek olan, idol bir şovmendi Kobe. ABD basketbol takımına “dünyanın en iyisi” sıfatını kazandıran oyunculardan Michael Jordan’ın elindeki bayrağı, son 100 metreye birinci sırada taşıyıp zirvede bırakan bir süper yıldızdı. Lebron James ile aralarındaki rekabeti insanların belirlediği gözde bir oyuncuydu. Pazardan mor renkli  LA Lakers şortunu aldığımız, 8 ve 24 forma numarasını futbol ve basketbol formalarımızın arkasına yazdıran, Shaquille O’neal işbirliği ile tüm takımların korkulu rüyası, alley-oop’ların rakip çemberini sarsan hatta potayı kıran bir efsaneydi o. Sonlar hep acıtır. Fakat sıradan bir son olmayacak onunki, çok acı bir son olacak. Ama onun vedası bile her zaman akıllarda kalacaktır.

Indiana Pacers mağlubiyeti sonrası basın mensuplarına konuşan süper yıldız, kariyerini noktalayacağını böyle anlattı:

“Artık zamanın geldiğini biliyordum ama bunu kabul etmek çok zor geliyordu. Yavaş yavaş bu işin eskisi gibi gitmeyeceğini hissetmeye başladım. Eskiden her zaman için aklımda hep basketbol olurdu. Artık öyle değil ve değişimi kabul etmek gerekiyor. Basketbol, benim gibi bir adam için nasıl bırakılır, gerçekten bilmiyorum. Sezon sonuna kadar her zaman olduğu gibi çok sıkı çalışacağım. Tek amacım bu son sezonda bu kötü basketbolumu değiştirmek. Basketbolda benim için yılmak diye bir şey yok. Sakatlıklar, fiziksel zorluklar, stres, bunların hepsinin üzerine gittim. Kuvvetli olmanız için bütün zorluklara göğüs germek lazım. Basketbol hayatımda çok güzel anılarım oldu. Bunların yanında zor günler de yaşadım, ama yaşadığım her şey için minnettarım. Taraftarlar benim için çok özel. Onların verdiği motivasyon, bugün burada olmamdaki en büyük destek. Hikaye anlatmayı çok seviyorum . Bundan sonra yaşadığım bütün güzel anları, tecrübeleri bir hikaye anlatır gibi insanlar ile paylaşacağım. Genç oyuncular için yol göstermeye çalışacağım. Bundan sonra kalan maçlarda diğer şehirlerde veda maçlarım olacak, bunun için çok heycanlıyım. Michael Jordan ile sezon öncesi konuştuğumuzda bana bu sezon için şöyle dedi: ‘Yapacağın her şeyi yaptın, artık sadece çık ve ne istiyorsan onu yap. Bu senin hakkın. Eğlenmene bak.’ Gelecek olimpiyatlarda olmayacağım, ama onlara destek olmak için takımın yanında olmayı isterim. Ayrıca beni bunca yıldır takip eden değerli bütün basın mensuplarına teşekkür ederim.”

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.