Hayatın yoğun temposunda birçoğumuz kendimize vakit ayırmayı unutuyoruz. Farkına varmıyoruz bedenimize iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunun. Yıllar geçiyor, yaşlanıyoruz, sağlık sorunlarımız başlayınca “ah keşke” cümlelerinin ardı arkası kesilmiyor, değil mi? Bu yüzden ipleri baştan sağlam tutmalıyız ki sonradan pişmanlık halleri bizi sarmasın. Hepimiz biliyoruz, klasik ama çok gerçek bir deyimdir: “İşleyen demir, ışıldar.” Spor yapan beden de genç kalır, sağlıklı yaşar, enerjik olur daha neler neler… Biz, sizler için spor yapmanın aşamalarını eğlenceli bir şekilde sıraladık, karar sizin.

150401142714_stretching_624x351_bbc_nocreditKaslarınızı esnetin:

Antrenmanınıza başlamadan önce, bugün ben hangi kas gruplarımı çalıştıracağım, diye kendinize sorun ve o kas gruplarına adapte olun. Antrenmanınızdan önce temel stretching egzersizlerini yapın, bu egzersizler eklemlerinizi, uygulayacağınız hareketlere hazırlamak, sakatanma gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırır. Canımızı sokakta bulmadık değil mi? Bu yüzden bedeninize özen gösterin .


Motivasyonunuz tavan yapsın:

Motivasyonunuzu arttıracak müzikler seçmek ve bunları antrenmanınızda birleştirmek performansınız için önemlidir. Spor salonunuzda sizden daha fit vücuda sahip olanlar bulunacaktır. Aman diyelim, hemen karamsarlaşıp pes etmeyin! Motivasyonunuzu düşürmeden antrenmanınıza ve beslenmenize odaklanıp daha iyisini yapabileceğinizi gösterin.

8492245469_b65ed34b4d_zAğırlık altında ezilmeyin:

Çok ağır kilolar ile daha az tekrar yaparak daha hacimli kaslar elde edebileceğiniz düşüncesini kafanızdan çıkartın, böyle bir fantezi yok! Çok ağır kiloların altına girip kuyruğuna basılmış yavru kedi gibi bağırmak, daha güçlü olduğunuzu göstermez. Yapacağınız hareketlere konsantre olun ve hangi kas grubunu çalıştırdığınızı öğrenin ve ağırlık seviyenizi yavaş yavaş zamanlara yayarak arttırın, böylelikle antrenmanda alacağınız verim daha iyi olacaktır.


Antrenörünüzden yardım isteyin:

Spor salonlarında yapılan birçok hatadan biri de, yeni başlayan bireylerin, ben biliyorum zaten bu hareketi antrenörlere ne gerek var, gibi tipik Türk modunda söylemlerde bulunup antrenörüne danışmadan bilinçsizce spor yapması. Unutmayın ki, antrenörleriniz sizlere yardımcı olmak için var, soru sormaktan ve öğrenmekten çekinmeyin, tabi Türk damarınız tutmazsa. Antrönörler, fantezilerinizi içeren anılarınızdan çok, uzman oldukları konular hakkında soru bekliyorlar aslında!

İstikrarlı olun:

Bugün canım spora gitmek istemiyor, tabi canım ne gerek var, değil mi? Aman bugün yorgunum, zaten gitmesem ne olacak, sanki dünyanın sonu mu? Evet sonu. Bu tarz soruları kendi kendinize sorduğunuz zaman tabi ki bu cevapları alamazsınız. O yüzden ne yapıyoruz, antrenmanlarımızı uzun periyotlara bölerek düzenli ve istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz.

Kendinize saygılı olun:

Spor salonunda birçok kişiyle bir arada bulunduğunuzdan bireysel temizliğinize önem vermeniz önemli, ben zaten temizim, gibi mırıldanmaları duyar gibiyim. Şunu unutmamakta fayda var: Sizin kullandığınız egzersiz aletlerini sizlerden sonra birçok kişinin kullanacağını unutmayın. Spor salonuna havlu almadan gitmeyin, benim gibi evde dantelsiz havlu arayıp da bulamayınca spora gitmemek gibi bir yanlışa da düşmeyin.

drink_10Sağlıklı beslenin:

Antrenman öncesi beslenmede dikkat etmeniz gereken; 2 birim karbonhidrat 1 birim protein alımı yapmanızdır. Kabaca söylemek gerekirse, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz, antrenmandan önce önemlidir, unutulmamalıdır ki kasın enerji kaynağı karbonhidrattır, protein değil! Yani Karatay Diyeti gibi saçmalıklara kulak asmayın derim. Unutulmaması gereken noktadan biri de karbonhidrat alımı basit, kötü karbonhidratlarla değil, uzun süre enerji sağlayacak, kompleks iyi karbonhidratlarla yapılmalıdır. Antrenman sonrası ise genel olarak 1 birim karbonhidrat, 2 birim protein alımı yerinde olacaktır.

Su içmeyi alışkanlık haline getirin:

Yanınızda her zaman su bulundurmaya özen gösterin, unutulmamalıdır ki su içme isteği duyduysanız bilin ki içinizde bir yangın başlamıştır, geçmişler ola, o dakikadan sonra itfaiye çağırsanız ne fayda. Bu durumu minimuma indirmek için su içmeyi alışkanlık haline getirip ufak yudumlarla hayatımızın her noktasına koymalıyız. Su içmek nasıl bir alışkanlıksa su içmemek de bir alışkanlık,  bu kötü alışkanlığınızdan bir an evvel vazgeçin.

 

Cem ABA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.