Kırgız yazar Cengiz Aymatov’un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romandan uyarlanan bu film, 1977 yılında usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın elleriyle hayat buldu. Usta oyuncular Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın yüreklerimizi dağlayan başarılı oyunculuklarının yanında özgün müziklerinin değerli müzisyen Cahit Berkay tarafından bestelendiği bu film, yıllarca sohbetlerimizin konusu, acılarımızın yarası ve mutluluklarımızın sevinci oldu. Hangi film mi? Selvi Boylum Al Yazmalım tabi ki.

Koca çınar, Türk sinemasının 100. yılı, Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRKSAK) öncülüğünde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Birçok ünlü ismin yer aldığı etkinlikte, halk oylamasıyla belirlenen 100 yılın En İyi Film Ödülü, Selvi Boylum Al Yazmalım’a verildi. Değerli ödülü, filmin yapımcısı usta isim Arif Keskiner aldı.

Ödül Alan Yapımlar ve Sanatçılar

En iyi 10 drama filmi: Bir Zamanlar Anadolu’da, Eşkıya, Gelin, Masumiyet, Muhsin Bey, Selvi Boylum Al Yazmalım, Susuz Yaz, Umut, Sürü ve Yol.
En iyi ilk 10 yönetmen: Nuri Bilge Ceylan, Şerif Gören, Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz, Atıf Yılmaz, Halit Refiğ, Ömer Lütfi Akad, Metin Erksan, Yılmaz Güney, Zeki Ökten.
En iyi ilk 10 kadın drama oyuncusu: Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, Meltem Cumbul, Müjde Ar, Nebahat Çehre, Selda Alkor, Türkan Şoray, Zuhal Olcay.
En iyi ilk 10 erkek drama oyuncusu: Çetin Tekindor, Fikret Hakan, Fikret Kuşkan, Haluk Bilginer, Kadir İnanır, Şener Şen, Tarık Akan, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Tuncel Kurtiz.
En iyi ilk 10 komedi kadın oyuncusu: Ayşen Gruda, Binnur Kaya, Demet Akbağ, Demet Evgar, Nevra Serezli, Perran Kutman, Yasemin Yalçın, Adile Naşit, Suna Pekuysal, Mürüvet Sim.
En iyi ilk 10 erkek komedi oyuncusu: Ata Demirer, Cem Yılmaz, Engin Günaydın, Halit Akçatepe, İlyas Salman, Metin Akpınar, Şener Şen, Zeki Alasya, Kemal Sunal, Sadri Alışık.
En iyi ilk 10 senaryo: Çağan Irmak (Babam ve Oğlum), Yavuz Turgul (Eşkıya, Muhsin Bey, Züğürt Ağa), Ebru Ceylan- Nuri Bilge Ceylan (Kış Uykusu), Zeki Demirkubuz (Masumiyet), Ali Özgentürk (Selvi Boylum Al Yazmalım), Metin Erksan (Susuz Yaz), Yılmaz Güney (Sürü ve Yol)
En iyi ilk 10 müzik: Atilla Özdemiroğlu, Cahit Berkay, Erkan Oğur, Mazlum Çimen, Rahman Altın, Yalçın Tura, Zülfi Livaneli, Melih Kibar, Metin Bükey, Nedim Otyam.
En iyi ilk 10 görüntü yönetmeni: Aytekin Çakmakçı, Çetin Tunca, Ertunç Şenkay, Gökhan Tiryaki, Uğur İçbak, Soykut Turan, Gani Turanlı, İlhan Arakon, Ali Uğur, Kriton İlyadis.

Mutlu ÇAYLAK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.