MARGARET HERRICK’İN AMCASI AMERİKALIDIR

31st_Acad_Awards

Bu yıl 87.si düzenlenecek olan Akademi Ödülleri, halk arasında Oscar Ödülleri diye bilinir; fakat resmi adı hiçbir zaman “Oscar” olmamıştır. MGM’in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tarafından tasarlanan Akademi Ödülü heykelciğini, Akademi kütüphanesi çalışanı Margaret Herrick, amcası Oscar’a benzetmiş ve ödülün adı gayri resmi olarak bu isimle anılmaya başlanmıştır.

AMERİKAN RÜYASI

Oscar, yani Akademi Ödülleri ile ilgili bazı hatalı düşünceler var. Bunların en çok tutulanı ise Akademi Ödüllerinin “dünya film ödülleri” muamelesi görmesidir. Hâlbuki Akademi ödülleri sadece Amerikan film endüstrisini, yani Hollywood’u ilgilendirmektedir. En iyi film adayı olabilmek için söz konusu olan filmin Los Angeles’da en az bir sinemada paralı olarak gösterime girmesi zorunludur.

Akademi Ödülleri ilk olarak 1929 yılında yapılmış ve 1947 yılında “En İyi Yabancı Film” kategorisi eklenmiştir. Amerikalı olmayan filmler sadece bu kategoride yarışabilmektedir.

Şu bir gerçek ki bu hatalı algı aslında kendi kendine oluşmuş bir şey değil, bol reklam, şatafatlı törenler, tören öncesi kırmızı halıda yaşanan moda savaşları ve ABD’nin sürekli empoze etmeye çalıştığı “Dünya bizden ibarettir.” algısı. Yani Amerikan rüyası ve onun dayanılmaz cazibesi yine iş başında. Bir sinemasever olarak bu beni rahatsız etse de ödül töreninin keyfini çıkartmayı ve filmler üzerine konuşmayı seviyorum; ancak tabi bu törenlere keskin tepkilerle yaklaşanların sayısı da bir hayli fazla.

MUHAFAZAKAR OSCAR AMCA

Böyle söylememin sebebi Akademi  Ödülleri’nin genelde “Amerikalı olmak ne güzel bir şey.”, “ABD politikaları ne kadar mükemmel.”  temalı filmlere gidip Amerikan rüyasının karanlık taraflarını gösteren filmlerin görmezden gelinmesidir. Tabi istisnalar da vardır. İşte bu gerçekleri bilerek bakarsak eğer, aslında Oscar’ın gişe konusundaki egemenliğinin sanat anlamında çok da geçerli olmadığını görebiliriz.

Levent ÜSTÜNBAŞ

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.