Çatıdaki Adam 

american_sniper

Belki aranızda Chris Kyle’ı duyan, bilen vardır. Resmi kayıtlara göre 160, resmi olmayan  kayıtlara göreyse “250 rekoru” var; 250 insanı öldürme rekoru. Namı diğer “Ramadi Şeytanı”. Minnesota eyaleti valisini yumrukladığı iddiaları var. Açıklaması ise “Amerika ve G. Bush hakkında kötü konuşuyordu.”. Ordudan sonra “Craft International” adında bir şirket kurmuş. Bu şirketle orduya, emniyet güçlerine ve sivillere eğitim vermiş. Bunun yanında müşterilerine kurumsal ve kişisel koruma da sağlamış. Irak savaşı boyunca 2 kez vurulmuş, 6 kez de bombalı saldırıdan kurtulmuş 2 Şubat 2013’te öldürülmüş. Peki, kim mi bu Ramadi Şeytanı?

american_sniper2Chris Kyle(bkz. soldaki fotoğraf), Ramadi Şeytanı, American Sniper’ın Bradley Cooper’ı. Efsane batı filmlerinden tanıdığımız “İyi, kötü, çirkin”in iyisi Clint Eastwood yönetmen koltuğunda. Zamanında çıkan söylentilere göre, filmi Jaws (Denizin Dişleri- 1975), E.T. (1982) ve Jurassic Park (1993) filmlerini yönetmiş Steven Spielberg çekecekmiş, anlaşamamışlar. Senaryosu Jason Dean Hall tarafından yazılmış, biyografi türevinde bir film. Chris Kyle’ın “American Sniper” kitabı üzerine kurulu otobiyografisi. Filmin kadrosunda Bradley Cooper’ın yanı sıra Sienna Miller, Jake Mcdorman gibi bilindik isimler yer almakta.

Film, ne zamandır özlenen aksiyona sahip. Chris Kyle’ın “For God and Country.” (Tanrı ve Vatan İçin) diyerek Irak’a girmesi ve Irak’ta yaşadıkları anlatılıyor filmde. Muhteşem bir Amerikan propagandası içeren filmi, klasik bir kovboy olarak hafızalara kazınan Clint Eastwood abimizin çekmesi şaşırtmıyor. Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

sniper2Gelelim 87. Akademi Ödüllerine. American Sniper, 6 dalda aday. “En İyi Film” kategorisinde Oscar heykelciğini kaldırması zor; zira kendisi Şampiyonlar Ligi’nde ölüm grubuna düşmüş Eskişehirspor gibi.

Genç kızların biricik sevgilisi Bradley Cooper iyi oyunculuk sergilemiş. Öyle dediğime bakmayın, siz yine de mükemmel bir performans beklemeyin. “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüyse bir ihtimal. En azından ihtimali var. “En İyi Uyarlama Senaryo”, “En İyi Ses Kurgusu”, “En İyi Ses Miksajı”, “En İyi Film Kurgusu” dallarında da ödülü alması zor. Bunun sebebiyse filmin kötü olması değil, rakiplerinin oldukça güçlü olmasından kaynaklanıyor. Gönül ister milyonlarca Amerikalı sevinsin ama bu pek mümkün görünmüyor.

Chris Kyle abiyi saygıyla anıyoruz. Sayende Irak daha iyi bir yer değil. Evlatlarının gözlerinden öperim.

Doruk DEMİRÜSTÜ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.