Günde belki de en az 328 kez saate bakmak, mesaj atmak, konuşmak ve sosyal medya platformlarında seyahat etmek amacıyla kullandığımız akıllı telefonlarınız dinleniyor gerçeğini duymak pek hoşunuza gitmeyecektir.

ABD’li dünyaca ünlü bilgisayar uzmanı, CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden bir konuştu pir konuştu. Snowden’ın ünlü İngiliz televizyonu BBC’nin Panaroma programına yaptığı açıklamalarda, İngilitere istihbaratının akıllı telefonları kullanıcılarının bilgisi ve izni olmadan ele geçirebildiğini söyledi.

Şu anda Moskova’da yaşayan ve kısa süre önce Twitter’a katılan Snowden, bu mesajın kullanıcı tarafından görülemediğini de ekliyor. Özel erişim mesajı gönderen tarafa mikrofon, kamera erişimi, telefonu kapatıp açma yeteneği sunuyor. Telefon, sahibi tarafından kapatılsa da uzaktan dinlemenin sağlanabildiğini tekrarlıyor.

Snowden’ın açıklamalarının dünyayı altüst edebilecek açıklıkta ve cesurca olduğunu görebilirsiniz. Akıllı telefonlarınızı kullanırken bu hususlara dikkat etmeniz özel hayatınızın gizliliği açısından bir hayli önemli olacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.