1990’larda doğan çocukların ergenlikleri 2000’lere denk geldi haliyle… Bizler her ne kadar inkar etsek de o dönem hepimizin dinlediği, şuan sadece makara yapmak için ağız ucuyla söylediğimiz şarkılar vardı. Bu şarkıların hepsini olmasa da 10 tanesini hatırlatmak ve geçmişimizi inkar etmeden gülümseyerek anımsamak için derledik. E tabi insan biraz “nelerin etkisinde kalmışız be!” demeden edemiyor. Her neyse olan olmuş hem kim bilir belki bir 15 yıl sonra da bugün dinlediğimiz- izlediğimiz şeyler yüzümüze yüzümüze çarpar. Kendimizce hazırladığımız top 10’umuz…

1- İlk olarak Don Omar’ın efsanevi şarkısı 2003 yılında hayatımıza bomba gibi düşen o müthiş eser ‘Dale Don Dale’. Hangimiz bu şarkıyı duyduğumuzda çılgınlar gibi dans etmedik ve kanımız kaynamadı ki….

2-Sadece iliklerine kadar aşk acısı çekmiş olan ergenlerin yatıp kalkıp dinlediği bir şarkı bu Gökçe Kırgız’ın ‘Kalbime Gömerim O Zaman’ acının hasını yaşatmıştır herkese.

3-Hadi kabul edelim; bilmediğimiz dilde yazılmış şarkıların bile kelimelerini uydurup uydurup ezbere biliyormuş gibi söylerdik. O ne özgüvendi o! Çetin Çetinkaya’nın ‘Zu Spat’ da bu şarkılardan yalnızca birisiydi. Dinler anlıyor gibi söylerdik. Galiba Almanca Almanca olalı böyle zulüm görmedi!

4-Atara atar, gidere gider. Bizler giderli şarkıları Demet Akalın’dan değil Lara’dan öğrendik unutmayalım.‘Adam gibi Adam’ yok nerde anam ya da bize rast gelmez… az kızın iç sesine tercüman olmamıştır Lara’nın şarkıları.

5-A tabi ki Hintçemiz de vardı. The Guru filmiyle Bollywood’un ergenliğimize kazandırdığı ‘Chori Chori’ şarkısı dillere pelesenk olmuş hızlı yaşamımıza uyum sağlayan çok değerli bir eserdi.

 

6- 2004 yılı Türkiye’nin hem yeni bir sanatçıyla, hem de onun sayesinde yeni bir müzik tarzıyla tanıştığı bir yıldı. İsmail Yk hayatımıza o yıllarda bomba gibi düştü. ‘Şapur Şupur’ şarksının tarzı İsmail Yk’nın aralarda söylediği rap tarzında ama rap olmayan, ne olduğunu anlayamadığımız ama zevkle ezberleyip söylediğimiz bu şarkı o yılların repertuarı açısından çok değerlidir.

7-Polifonik zil seslerini hatırlarsınız herhalde. Otobüste her çalan telefona kendimizin ki çalıyo sanıp atılırdık çünkü; herkesin telefonunda aynı şarkılar çalardı. 50 Cent’in ‘Candy Shop’ şarkısı böyle böyle unutulmazlarımız arasına girdi diyebiliriz.

8-Hikayesiyle kalbimizi delen İrem ‘Hayalet Sevgilim’ şarkısıyla tek atımlık kurşun gibi vurup gitti hepimizi. Şarkının hikayesi gerçek miydi değil miydi hala soru işareti ama o dönem ianamıştık İrem’e.

9-Kimsenin kelimelerine dair bir fikri olmayıp, inleme şeklinde eşlik edilen ve sadece müziğe uyum sağlanmaya çalışılan bir şarkı El Mudo’nun ‘Chacarron‘u cluplerin ve yine polifonik telefonlarımızın vazgeçilmeziydi.

10-Musa feat. Gülşah’ın ‘Çek Git Bebeğim’ düeti dilden gönüle bağ kuran bir şarkıydı. En büyük aşk acılarının hislerine tercüman olan bu şarkı girdiği hızla çıktı hayatımızdan ne yazık ki.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.