Bizler ülkemizdeki iç karışıklıklar, komşu ülkelere karşı politik duruşumuz, savaşa girme ihtimallerimiz, doğamızla olan savaşımız ve daha niceleriyle uğraşaduralım, millet teknolojinin suyunu çıkarıyor. Son günlerin bomba kararlarından biri, sigara içmişsek (ki bu bir tercih ve özgürlük meselesi) ve akciğer kanseri olmuşsak ‘çok da fifi’,  ‘git ne halt yiyosan ye, içmeyeydin, bana mı sordun’ diyor devletimiz. Ama allahtan elin gavuru vicdanlı çıkmış da, sana bana organ üretmek için gecesini gündüzüne katmış çalışmış ve başarmış. Nasıl mı?

2326_m

Hayvanlarda Denendi

Bilim insanları, üç boyutlu baskı yöntemiyle canlı vücut parçası üretiminde başarıya ulaşıldığını ifade ettiler.

Yapılan deneylerde bu yöntemle üretilen kemik, kas ve kıkırdak parçalarının hayvanlara nakledildiğinde normal işlevlerini yerine getirdikleri gözlemlendi.

ABD’de yapılan bu araştırma, vücudun hasar gören bölümlerinin canlı hücrelerle onarması açısından umut vadediyor.

Bilim insanları uzun süredir kırılan bir çeneyi, kopan bir kulağı veya hasar gören kalp kaslarını üretilen insan hücreleriyle onarmak üzerinde çalışıyorlar.

Ancak araştırmada karşılaşılan başlıca sorun, üretilen hücreleri canlı tutmaktı.

Laboratuvar ortamında üretilen hücreler 0.2 milimetreden kalın dokularda oksijensiz kalıp beslenemiyor ve büyüyemiyordu.

1602-3d

Daha Önce Benzer Bir Çalışma Yapılmıştı

ABD’de Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’ndeki araştırma ekibiyse bir sünger gibi, içinde mikroskobik kanallar bulunan üç boyutlu hücreler basmayı başardı.

Bu mikroskobik kanallar sayesinde hücrelerin beslenmesi sağlandı.

Entegre Doku ve Organ Baskı Sistemi denilen bu yöntemle, üç boyutlu basılan parçalar hayvanlara nakledildiğinde, plastik form çözünerek yerini hücreler tarafından üretilen proteinden oluşan, akıcılığı az sıvı ortama bırakıyor. Bu esnada nakledilen parçaların içinde kan damarları ve sinirler oluşuyor.

Bundan iki yıl önce de aynı araştırma şirketi kadınlara laboratuvar ortamında üretilen vajinalar nakletmiş ancak tedavi imkanı, hücrelerin canlı tutulabildiği koşullarla sınırlı olduğundan tam anlamıyla başarıya ulaşamamıştı.

s-144d9bdb6c097d1014153ebbfdad66e51623471c
Bu araştırmanın amacıysa, diğer türlerde insan dokularını da üretmek için bu teknolojiden faydalanmayı sürdürmek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.