14 Nisan 1990 yılında Jale Baysal, Füsun Akatlı, Şirin Tekeli, Füsun Yaraş ve Aslı Davaz tarafından kurulan kütüphane ve arşivin amaçları, kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri günün araştırmacılarına düzgün bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini de gelecek nesiller için saklamaktır.

Kadın Eserleri Kütüphanesi, açıldığı günden bu yana, hem ayakta kalmak hem de koleksiyonları oluşturmak ve korumak için, yüzlerce gönüllü kadının ve onlarca kurucunun desteği ile uzun bir mücadele sürecine girmiş oldu.

 

indir (2)

 

 

Bugün artık hiç kimsenin kuşkusu yoktur ki; kadın kütüphane ve arşivleri, kadınlar ve kadın hareketinin belleğini oluşturur, kadınlık bilincinin gelişmesine paralel olarak büyürler. İşte kadınlar tam bu noktada, 1930’lu yıllarda, kadınlarla ilgili belgeleri toplamak, korumak ve araştırmacıların hizmetine sunmak için kütüphaneler ve arşivler kurma sürecine girdiler. Kadın kütüphaneleri, kadınların tarihinin belgelenmesi, kadınların yaşam ve deneyimleriyle ilgili, genel gereksiniminden ortaya çıkmıştır. Kadınların sorunlarının ve tarihlerinin geleneksel veya akademik kütüphanelerde hemen hemen hiç dikkate alınmamış oluşu, kadınların bu açığı, kadın konulu belgeler ve özel konu başlıklı sınıflandırmalarla kapatmalarına yol açmıştır. Kadın kütüphaneleri, kadın konulu olmayan diğer kütüphane ve arşivlerde korunan, kadınlarla ilgili belgeleri izleyip bulmuş, bu yöntemle kaynak malzeme konusunda bilgi yaratarak görünmeyen kadını görünür hale getirmiştir.

indir (1)

Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkez Vakfı 25. Senesinde “Kadına Şiddet: Doğu-Batı, Savaş-Barış Tanımayan Şiddet” Uluslararası Sempozyumundan hemen sonra 25.yıla özel ajandası da hazırlanmıştır. Bu ajandanın sponsorluğunu EnerjiSA üstlenmiş ve “Tüm enerjimiz ile kadınların yanındayız” sloganı ile desteklerini ortaya koymuşlardır.

Kütüphaneye destek olmak isteyen herkes 25’nci yıla özel ajandayı Kadın Eserleri Kütüphanesi’nden temin edebilirler. Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmek için www.kadineserleri.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başak Kuzakçı

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.