unnamed23 Nisan 2005’te ziyaretçileri için kapılarını ardına kadar açan Oyuncak Müzesi‘ni ziyaret etmek için geç kalmış sayılmazsınız. Bu yıl 10. yaşını kutlayacak olan müzenin yıl dönümü şerefine minikler ve minik ruhlular için sürprizleri var.

Hepimizin hayatında bebekliğinden itibaren izler bırakmış oyuncaklar vardır. Bunların zamanla unutulduğu ve teknolojiye yenik düştüğü itiraz kabul etmez bir gerçek maalesef. Çocuğunuz olduğunda, ona rüyalarınızı süsleyen bir atari kolunu tarif edemeyeceğimizi, misket koleksiyonlarımızı ya da gazetelerden topladığımız elbise kes-yapıştır dergilerimizi anlatamayacağımızı, anlatsak da onların sanal dünyalarına ne kadar dokunacağı konusunda hiçbirimiz fikir yürütemeyiz bence. İşte Oyuncak Müzesi, bu tedirginliğimizi atmamızı sağlayacak bir yer. Oradaki oyuncaklar bizim, anne babalarımızın, hatta onların ebeveynlerinin bile oyuncaklarına ev sahipliği yapıyor.

1700’lü yıllardan günümüze, oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan müze, İstanbul-Göztepe semtindeki tarihi bir köşkte yer alıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en güzel yanı yediden yetmişe, ailenin bütün üyelerinin birlikte keyifle vakit geçirebileceği, eğlencenin ve nostaljinin dibine vurulacak bir mekan olması.

10.yılını kutlayacak olan müzede çok değerli bir eser de sergileniyor: Boynuna asılı tablasında ve kolundaki sepetteunnamed (1) oyuncak bebekler satan seyyar oyuncakçı kadın, türünün bilinen ilk örneği. Oyuncağın kendisi porselen olduğu gibi, oyuncak kadının sattığı oyuncak bebekler de porselenden yapılmış. 150 yaşındaki oyuncak, üstünde birbirinden ilginç ayrıntılar taşıyor. Bunlardan biri de, bebeğin sol koluna asılı oyuncak tiyatro sahnesi.

İstanbul Oyuncak Müzesi 10. yıl kutlama programında ilk önce, Adam Olacak Çocuk adlı televizyon programında, yıllarca Barış Manço’ya piyanosuyla eşlik eden Mine Mücür ve Çocuk Korosu, Barış Manço’nun şarkılarını seslendirecek. Mine Mücür’ün yönlendirmesiyle küçük ziyaretçiler Adam Olacak Çocuk programını yıllar sonra tekrar temsili olarak canlandırılacak. Etkinliğin sonunda çocuklar, müze bahçesinin duvarlarına barış resimleri yapacak. Etkinliğin programı da şöyle:

13:00- 13:15-Mine Mücür ve Çocuk Korosu

13:15- 13:45-‘Adam Olacak Çocuk’ Temsili Canlandırma

13:45-15:00-‘Barış Duvarı Canlanıyor’ Resim Atölyesi

 

Gözde EMLİK

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.